+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ben öğrenciyim benim maaşımdan eksik kalan miktarı babam tamamlasa, ikimiz birlikte bir kurban kesebilir miyiz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ben öğrenciyim benim maaşımdan eksik kalan miktarı babam tamamlasa, ikimiz birlikte bir kurban kesebilir miyiz?

  Sual: Ben öğrenciyim, üniversite harçları çok pahalı olduğundan okul paramı karşılamak için çalışıyorum. İlk maaşımı bu ay alacağım inş ve ben ilk maaşımla kurban kesmek istiyorum ama maaşım o kadar yüksek değil.. Benim maaşımdan eksik kalan miktarı babam tamamlasa, ikimiz birlikte bir kurban kesebilir miyiz? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim, Allah cc. razı olsun inş. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Ben öğrenciyim benim maaşımdan eksik kalan miktarı babam tamamlasa, ikimiz birlikte bir kurban kesebilir miyiz?


  Reklam  Cevap: Maddi durumu iyi olmayan kişinin üzerinden kurban ibadeti düşer
  fakat çok istiyorsanız babanızla ortak kesmenizde bir sakınca yoktur.
  Bu sınırlama 7 kişiye kadardır.

  -------------------------


  Koyun veya keçinin bir kişi tarafından; sığır, manda ve devenin ise, yedi kişiye kadar ortaklaşa kurban olarak kesilebileceği Hz. Peygamber'in hadisleri ve uygulamaları ile sabittir (Ebû Dâvûd, “Dahâyâ”, 7-8). Ortak olarak kurban edilebilen hayvanlar tek veya çift hisse olarak kesilebilirler.

  Büyük baş hayvanlara birden yedi kişiye kadar ortak olabilir. Hayvan kurban olacak yaşta ve özelliklerde bulunduktan sonra, etinin az ya da çok olması, ortak sayısını belirlemez. Küçük ve eti az olsa dahi büyük baş hayvanlara yedi ortak olabilir. “Bu kurban ancak beş kişilik, ya da üç kişilik olur” gibi ifadeler, kişi başına gelecek etin belli bir miktarda olmasını anlatmak için söylenir. Yoksa büyük baş bir hayvan kurban olma özelliklerini taşıdıktan sonra ona yedi kişi ortak olabilir.


+ Yorum Gönder