+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Tevrat kaç cilt ve kaç sayfadan ibarettir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tevrat kaç cilt ve kaç sayfadan ibarettir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Tevrat kaç cilt ve kaç sayfadan ibarettir?


  Reklam  Cevap: Tevrat ve içeriği hakkında kısaca bilgi

  Tevrat’ın rulo halindeki el yazması nüshasına Sefer Torah,
  kitap halindeki nüshasına Humaş Torah (Hamişa Humşey Torah: esfâr-ı hamse) denmektedir. Humaş’ta Ahd-i Atîk’in Peygamberler (Neviim) bölümünden “haftara” denilen ekler bulunmaktadır.
  Tevrat’ın her iki nüshası da beş kitaptan oluşmaktadır. Bunlar vahye dayandırılan geleneksel sırasıyla Tekvîn (Bereşit), Çıkış (Şemot), Levililer (Vayikra), Sayılar (Bemidbar) ve Tesniye’dir (Dıvarim).


  Tevrat, Tora veya Pentateuk, (Arapça:تورة tawrat, İbranice: תורה Torah, Yunanca: Πεντάτευχος Pentatevhos), Tanah ve Eski Ahit'in ilk beş kitabına verilen isim. Musa'nın Beş Kitabı olarak da bilinir. Orijinal olarak İbranice yazılmıştır. Tanrı tarafından Musa'ya indirildiğine inanılan beş kitaptan oluşur.
  İslam öğretisinde Museviliğin kutsal kitabının Tevrat olduğu görüşü egemen olmuştur. Oysa Tevrat, Musevi Kutsal Kitabını (Tanah) oluşturan 39 kutsal metnin sadece ilk beşinden ibarettir.

  Tevrat adı, İbranice Torah sözcüğünün Arapça biçiminin Türkçe'ye uyarlanışıdır. İbranice "öğretme, gösterme, yönlendirme, öğreti, yasa" anlamına gelir.
  Tevrat'ı oluşturan kitapların İngilizce ve bazı diğer Batı dillerinde kullanılan adları, Tevrat'ın 2. yüzyılda yapılmış Yunanca çevirisinden gelmiştir. Yunanca ismi olan Pentatefhos, penta (beş) ve tefhos (nüsha,fasikül) sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur.
  Hıristiyanlık, Tevrat'ı ve Tanah'ın diğer kitaplarını kutsal kabul eder, ancak Tanrı'nın İsa vasıtasıyla yeni bir ahit getirdiğini kabul eder. Bu nedenle Musevi Kutsal Kitabını Eski Ahit olarak adlandırır. Yahudilik, İsa'yı ve Yeni Ahit'i kabul etmediği için Tanah'ın Eski Ahit olarak adlandırılmasını uygun bulmaz.
  Tevrat'ın bölümleri (Musa'nın Beş Kitabı)

  Tekvin veya Yaratılış:
  Dünyanın ve insanın yaratılışını, cennetten kovuluşu, Nuh Tufanını, İbrani halkının ataları olan İbrahim, İshak, Yakup ve Yusuf'u anlatır.
  Çıkış veya Mısır'dan Çıkış:
  Yahudi halkının Musa önderliğinde Mısır'dan çıkışını ve 40 yıl boyunca Sina çölünde dolaşmasını, on emrin indirilişini, temel yasaların kabulünü anlatır.
  Levililer:
  Harun'un oğullarının kâhin atanmasını ve eski İsrail'in tapınma düzenini anlatır.
  Sayılar veya Çölde Sayım:
  İsrail halkının Sina Dağı'ndan göçüp Kenan ülkesinin doğu sınırına varıncaya kadar başından geçenleri anlatır. Ayrıca Kenan sınırında Tanrının Musa aracılığıyla verdiği yasaları içerir.
  Tesniye veya Yasa'nın Tekrarı:
  Musa'nın ölümünden önce Moav Çölü'nde halkına verdiği öğütleri içerir.


 3. Misafir
  Sağolun verdiğiniz bilgiler işime yaradı

 4. Misafir
  kutsal kitaplar nebi, zebur, tevrat kuran-ı kerim gibi kitaplar kaç sayfadır lütfen cevap yazın çok acilde☻☻

+ Yorum Gönder
tevrat kaç bölümden oluşur,  tevrat kaç sayfadır,  tevrat kaç sayfa,  tevrat kaç sayfadan oluşur,  tevrat kac sayfadir,  tevrat kaç bölümden olur,  tevrat kac sayfa gelmistir