+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Tavaf’ın 1. Şavtında okunacak dua Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tavaf’ın 1. Şavtında okunacak dua


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Tavaf’ın 1. Şavtında okunacak dua


  Reklam  Cevap: Tavaf duaları


  Tavaflarda herkes istediği duayı yapabilir; bunun için özel bir dua bulunmuyor. Bununla birlikte ulemanın tesbit ettiği dualar vardır. Ancak, peygamberimiz her şavtta, Rükn-ü Yemenî denilen ve Kabe’nin güneyine düşen Yemen köşeşinden itibaren Hacer-ül Esved’e kadar, Rabbena Atina duasını okumuştur.
  Tavaf’ın 1. Şavtında okunacak dua:

  Şanı yüce olan, her türlü noksanlıktan uzak bulunan Allah’ı tesbih ederim. Her türlü hamd Allah’a mahsustur. Allah’tan başka ilah yoktur ve Allah en büyüktür. Azamet sahibi Allah’tan başka güç ve kuvvet sahibi yoktur. Allah’ın da salat ve selam ettiği Allah’ın Rasulü Muhammed’in üzerine salat ve selam olsun. Ey Allah’ım! Sana, iman ederek, Kitabını tasdik ederek, ahdini tutarak, senin Nebi’n ve sevgilin olan Muhammed’e (s.a.v.) uyarak geldim. Ey Allah’ım, ben, afv ve afiyetler istiyorum, dinde olsun, dünya ve ahirette olsun daimi afiyetler istiyorum. Cennetine kavuşmak ve Cehenneminden kurtulmak istiyorum.
  (Bana bunları nasib eyle ya Rabbi.)
  Rükn-ü Yemani’ye gelince de:

  Ey Rabbimiz! Dünyada da ahirette de bize iyilikleri ver. Ey Aziz, ey bağışlaması bol olan Alemlerin Rabbi! Cehennem ateşinden bizi koru. İyilerle birlikte bizi Cennetine girdir.
  Ancak, her ne kadar insanlar, öpmek için birbiri ile mücadele etse de Kabe’nin duvarları öpülmez. Üstelik, burada itişip-kakışmak ihram yasaklarına girmektedir. Gerekli olmayan bir hareketi yapma yarışı uğruna, yasaklara bulaşmaktan uzak kalmak elbette ki daha da hayırlıdır. Bu konuya çok dikkat etmelidir. Hacer-ül Esved’in yanına gelince de Hacer-ül Esved tekrar selamlanır ve 2. şavta başlanır.

+ Yorum Gönder
1.şavtta okunacak dua,  tavafın birinci şavtında okunacak dua,  1.şavtta okunacak,  tavaf da okunacak dualar