+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Duada bazı kimseler ellerini açıyor bazı kimseler de ellerini birleştiriyorlar. Elleri bitiştirerek dua yapmanın bir kay Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Duada bazı kimseler ellerini açıyor bazı kimseler de ellerini birleştiriyorlar. Elleri bitiştirerek dua yapmanın bir kay


 2. maydın
  Devamlı Üye

  Cevap: Duada bazı kimseler ellerini açıyor bazı kimseler de ellerini birleştiriyorlar. Elleri bitiştirerek dua yapmanın


  Reklam  Cevap: Soru: Duada bazı kimseler ellerini açıyor bazı kimseler de ellerini birleştiriyorlar. Elleri bitiştirerek dua yapmanın bir kaynağı var mıdır? Yoksa sonradan uydurulan bir şey midir?
  Cevap:
  Tespit edebildiğimiz kadarıyla sağlam kaynaklarda Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem’in dua ederken ellerini kaldırdığı belirtilmekte fakat avuçlarının ayrı mı birleştirilmiş bir vaziyette mi olduğu hakkında herhangi bir bilgi verilmemektedir. Fakat hadis âlimlerinden Hafız el-Iraki, Taberani’nin Mu’cemu’l-Kebir adlı eserinde, Abdullah b. Abbas’ın bir rivayetine yer verdiğini söylemektedir. Bu rivayette İbn Abbas, Peygamberimizin dua ederken ellerini birleştirdiğini söylemektedir. Ama Iraki bunun zayıf bir rivayet olduğunu belirtir. (Hafız el-Iraki, Tahrîcu Ehâdîsi’l-İhyâ, c: 1, s: 256)

  Buna göre duada ellerin birleştirebilmesi ya da ayrılması konusunda bağlayıcı herhangi bir emrin olmadığı rahatlıkla söylenebilir.


+ Yorum Gönder
dua ederken elleri birleştirmek