+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimizin Evlilikle ilgili Hadisleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimizin Evlilikle ilgili Hadisleri


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Peygamberimizin Evlilikle ilgili Hadisleri


  Reklam  Cevap: Peygamberimizin Evlilikle ilgili Hadisleri

  Peygamberimiz, Hz. Ali Efendimize hitaben buyurdular ki:  "Ya' Ali üç şeyi geciktirme: Vakti gelen namazı hazır olan cenaze ve dengini bulan bekar kadını evlen*dirmek."
  Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:  Ey gençler topluluğu! Kimin evlenmeye (bedeni ve mali) gücü yeterse hemen evlensin. Zira evlilik, gözü (harama karşı) daha çok yumduran, ırzı daha fazla ko*ruyandır. Kimin de buna (mali) gücü yetmezse ona oruç tutmak gerekir. Çünkü oruç, onun (şehvetini teskin) için eneme (gibi) dir"  (Buhari c. 6, s. 117; Müslim c. 4, s. 128).  Bu hadis-i şerifte evlenmeye gücü olan kimseye evlilik Allah Resülü'nün emri olmaktadır. Bedeni kuvvet ve mali kudret sahibi olan kimsenin, evlenmeyi ihmal etmeyip hemen yerine getirmesi tavsi e olunmaktadır. Kocalık vazifesini yapmaya vü*cut yapısı müsait olmayan ve sağlığı tam olup da alacağı kadının mehrini 'vermeye, nafaka ve mesken gibi masrafları temin etmeye mali imkanları yeterli olmayan kimseye de oruç tutması emredilmektedir. Oruç, şehevi hisleri teskin etmede, erkeğin hadımlaştırılması gibi bir tesir yapar.  "Birbirini seven (çift) ler için nikahın benzeri olabi*lecek (bir sevgiyi) göremiyoruz"
  (İbni Mace c.1 s. 593).  Sevginin kalpte doğması için birçok sebepler vardır.  Bunların içinde nikah kadar asil ve sürekli olabilecek azdır.  Ecdadımızın "Nikahta keramet vardır" sözü, nikahtaki yapıcı ve birleştirici sırdan kaynaklanmaktadır.  Dört (şey); kına (yakınmak), koku sürünmek, misvak kullanmak ve evlenmek peygamberlerin sünnetlerin*dendir."
  (et-Tergib ve't-Terhib c. 3, s. 40).

+ Yorum Gönder

evlilikle ilgili hadisler

peygamberimizin evlilikle ilgili hadisleri

eşlerle ilgili hadisler