+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kadınların erkeklere bakması da göz zinasına girer mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kadınların erkeklere bakması da göz zinasına girer mi?

  Sual: Kadınların erkeklere bakması da göz zinasına girer mi? Bir erkeğin yabancı bir kadına ikinci kez bakamsnın haram olduğunu biliyoruz; bu bir bayan için de öyle midir? ? 2. bekir34
  Eğri ok, doğru yol almaz

  Cevap: Kadınların erkeklere bakması da göz zinasına girer mi?


  Reklam  Cevap: İnsanın kendisine yabancı olan kadınla, kadının da kendisine yabancı olan erkekle münasebeti sınırlıdır; belli ölçülere tâbidir. Rabbimiz mü'min erkek ve kadınlara şöyle buyurur:
  "Mü'min erkeklere söyle: Gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, mahrem yerlerini korusunlar. Bu onların arınmasını daha iyi sağlar. Allah yaptıklarınızdan şüphesiz haberdardır. Mü'min kadınlara da söyle: Gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler, iffetlerini korusunlar..."(Nur, 24/30-31)
  Bu âyetlerde açık bir şekilde, mü'min erkeklerin kendilerine yabancı olan nâmahrem kadınlara, kendilerine nikâhları düşen hanımlara; kadınların da kendilerine yabancı olan erkeklere bakmamaları bildirilmektedir.

  Kendisini haramdan muhafazaya çalışan Müslümanın durumunu da Peygamber Efendimiz (asm) şöyle anlatmaktadır:
  "Bir kadının güzelliği bir Müslümanın gözüne çarpar da ondan gözünü çevirirse, Cenab-ı Hak o Müslümana lezzetini kalbinde duyacağı bir ibadet bahşeder." (Müsned, 5/264)
  Bilindiği gibi erkeğin erkeğe ve yabancı kadınlara avret sayılan, göstermesi haram olan yerleri müçtehidlerin ekserisinin görüşüne göre diz ile göbek arasıdır. Kadının da kendi mahremleri dışındaki erkeklere karşı avret sayılan, caiz olmayan yerleri el ve yüzün dışında kalan vücudunun tamamıdır.

  Buna göre kadının, bir erkeğin vücudunun, göbekle dizi arası dışında kalan yerlerine şehvetsiz olarak ve tekrar edilmeden bakması caizdir. Erkeğin de, kadının el ve yüzüne şehvet hissi olmadığı takdirde bakması helâldir. Ancak cinsî bir zevk duyarak erkeğin veya kadının birbirlerinen bu kısımlarına bakmaları yasak sınırına girer.
  İlave bilgi için tıklayınız:
  Gözler Nasıl Korunur?  Harama bakmaktan nasıl korunuruz, ibadetlerimden zevk alamıyorum ne yapmam gerekir?

  Sorularla İslamiyet

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Harama bakmak hem kadın hem erkek içindir.
  Nasıl bir erkek yabancı bir kadına bakması günahsa, bir kızın-kadının da yabancı erkeğe bakması günahtır.

+ Yorum Gönder