+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kızımın berra olan adını sadece kulağına ezan okuyarak başka adla değiştirmek yeterli olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kızımın berra olan adını sadece kulağına ezan okuyarak başka adla değiştirmek yeterli olur mu?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: kızımın berra olan adını sadece kulağına ezan okuyarak başka adla değiştirmek yeterli olur mu?


  Reklam  Cevap: Evet kardeşim bu yeterlidir

  detaylı bilgi için bakınız>>>

  Çocuğun adı nasıl konulur?
  İnsanın bütün hayatını tanzim eden ve hayatın her döneminde ona yol gösteren Yüce dinimiz, isimin verilme şekli hakkında da bazı temel prensipler vaz'etmiştir. İslâm alimleri, Hz. Peygamber s.a.v.'in, torunu Hz. Hasan'ın ismini koyarken kulağına ezan okuması(15) ilkesinden hareketle, çocuğa isim verilirken önce sağ kulağına ezan, sol kulağına kâmet okunması gerektiğini belirtmişlerdir. Böyle hareket edilmesi halinde çocuğun kulağına ilk defa İslâm'ın şiarı olan Kelime-i Tevhid ile birlikte, devamlı olarak taşıyacağı kendi ismi de söylenmiş olacaktır.  1514- Ubeydullah b. ebî Rafi’ (r.a.)’in babasından rivâyete göre, şöyle demiştir: “Ali’nin oğlu Hasan, Fatıma’dan doğduğu zaman Rasûlullah (s.a.v.)’in onun kulağına namaz ezanı gibi ezan okuduğunu gördüm.” (Ebû Dâvûd, Edep: 106)

  ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir. Rasûlullah (s.a.v.)’in akika konusunda erkek çocuğu için iki kız çocuğu için bir koyun kesilmesi rivâyeti değişik şekillerde de rivâyet edilmiştir. Aynı zamanda Rasûlullah (s.a.v.)’in torunu Hasan için tek koyun kurban ettiği de rivâyet edilmektedir. İlim adamlarının uygulaması bu hadise göredir.


 3. Misafir
  kulagıma zeynep diye okunmus ama kimligimde mihriban yazdıgı için mihriban diolar sizce arada zeynep denmesi gerekli midir..?

+ Yorum Gönder
bebeğin kulağına okunan isim değişir mi,  kulağa okunan isim değişir mi,  kulağına ezan okunan ismi değistirmek,  bebeğin kulağına ismi okunduktan sonra değiştirilebilir mi,  kulağa uflenen isim değiştirilir mi