+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Vaktim olduğu halde namazlarımı son 10 -20 dakikaya sarkıtıyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Vaktim olduğu halde namazlarımı son 10 -20 dakikaya sarkıtıyorum

  Sual: namazlarımı napıp edip son 10 -20 dakikaya sarkıtıyorum vaktim olduğu halde hatta abdestim olduğu halde hatta her seferinde kendime kızıp bir daha zamanında kılacağım dediğim halde bir bakıyorum son anlara gelmişim sonra gayet de güzel kılıyorum kılmazsam da üzülüyorum bir türlü bu sorunun önüne geçemiyorum ibadetlerimin bu şekilde değerinin düştüğünü çok iyi biliyorum bu konuda dua da ettim kendimi hep hep son dakikalarda secdede buluyorum bu durumu nasıl yenebilirim ? 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: vaktim olduğu halde namazlarımı son 10 -20 dakikaya sarkıtıyorum


  Reklam  Cevap:
  Her ibadetin zamanında yapılması en makbul olanıdır.Çünkü vakit girdiğinde vakitin namazı üzerimize farz olur ve bu farzı bir an önce yerine getirmek icin acele etmek gerekir.Vakit girdiğinde umursamamazlık yapmak yapılması gereken bir görev yüklenmişken nasılsa vakit var deyip gevşeklik yapmak ,hernekadar o düşünce içinde olmasanızda namazı hafife almak anlamına gelir Allah korusun
  Ayrıca, biran önce görevi hemen yerine getirebilmek şuuru içinde olmamız Allah'u teala tarafından fazlaca ödüllendirilmek anlamına gelir.Kaynak olarak aşağıdaki hadisler inşaAllah sizi aydınlatır
  Allah'a emanet olunuz


  Ümmü Ferve (r.anha)’dan rivâyet edilmiştir ki kendisi Peygamberimize biat edenlerdendir, dedi ki: Rasûlullah (s.a.v.)’e soruldu: “Amellerin hangisi daha değerlidir.” “Vaktinin öncesinde kılınan namazdır” buyurdular. (Ebû Dâvûd, Salat: 9)

  Ali b. ebî Tâlib (r.a.)’den rivâyet edildiğine göre, Rasûlullah (s.a.v.), kendisine şöyle buyurdu: “Ey Ali üç şeyi geciktirme; Vakti giren namazı, hazırlanan cenazeyi, dengini bulduğun zaman bekar kimseleri evlendirmeyi.” (Müsned: 1475)

  İbn Ömer’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Namazın ilk vakitte kılınması Allah’ın razı olmasını gerektirir, son vaktinde kılmak ise affedilmeye sebeptir.” (Tirmîzî rivâyet etmiştir.)

  Amr eş Şeybanî (r.a.)’den rivâyete göre, bir adam İbn Mes’ûd’a “Hangi amel daha değerlidir” diye sordu. İbn Mes’ûd’da: Ben bunu Rasûlullah (s.a.v.)’e sordum o şöyle buyurdu: “Namazları vakitlerinde kılmak.” “Ey Allah’ın Rasûlü başka” dedim: “Ana babaya iyilik etmen” “Daha başka” dedim, “Allah yolunda cihad etmektir.” buyurdular. (Buhârî, Mevakît: 5; Nesâî, Mevakît: 51)

  Âişe (r.anha)’dan aktarıldığına göre, şöyle demiştir: “Rasûlullah (s.a.v.) hayatının sonuna kadar hiçbir namazı son vaktinde iki sefer kılmış değildir.” (Müsned: 23473)

+ Yorum Gönder