Konusunu Oylayın.: Sürekli aynı şey için edilen dua kabul olunur mu?

5 üzerinden 4.35 | Toplam : 17 kişi
Sürekli aynı şey için edilen dua kabul olunur mu?
 1. 17.Eylül.2011, 22:34
  1
  Misafir

  Sürekli aynı şey için edilen dua kabul olunur mu?


  Sürekli aynı şey için edilen dua kabul olunur mu? Mumsema Arkadaşlar dinimizde bir Müslüman sürekli aynı şey için edilen dua kabul olunur mu kısaca bilgiler verir misiniz ?


 2. 17.Eylül.2011, 22:34
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Arkadaşlar dinimizde bir Müslüman sürekli aynı şey için edilen dua kabul olunur mu kısaca bilgiler verir misiniz ?

 3. 18.Eylül.2011, 04:02
  2
  Arsoy
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 24.Şubat.2007
  Üye No: 49
  Mesaj Sayısı: 356
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 8
  Bulunduğu yer: ...................

  Cevap: sürekli aynı şey için edilen dua kabul olunur mu?
  DUANIN KABUL EDİLMESİ
  Duanın kabul edilmesi için, şeklî ve ahlakî bazı hususlara riayet edilmesi istenmiştir. Bunları şöylece sıralayabiliriz:
  1. Şuurlu Dua Etmek
  Dua ederken Allah insan şuurunun yegâne konusu olmalı, başka yönelişler kalpten silinmelidir. Böyle bir durum, insan vicdanını temizler ve onun gönlünü Allah’a açık bir hale getirir. Kur’an-ı Kerim’de bu husus, kişinin “dini Allah’a has kılması” olarak ifade edilmiş ve şöyle buyurulmuştur:


  هُوَ الْحَىُّ لَا اِلهَ اِلَّا هُوَ فَادْعُوهُ مُخْلِصينَ لَهُ الدّينَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمينَ


  “O diridir. Ondan başka hiçbir ilah yoktur. O halde sadece Allah’a itaat ederek (samimi olarak) O’na ibadet edin. Hamd alemlerin Rabbine mahsustur.”(Mü’min, 40/65).
  2. İnanarak Dua Etmek
  Dua eden mümin, duasının kabul edileceğine inanarak dua etmelidir. Peygamberimiz,


  ادْعُوا اللَّهَ وَأَنْتُمْ مُوقِنُونَ بِالإِجَابَةِ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ لاَ يَسْتَجِيبُ دُعَاءً مِنْ قَلْبٍ غَافِلٍ لاَهٍ.


  Kabul edileceğine kesin olarak inanarak Allah’a dua ediniz ve biliniz ki, Allah gafil bir kalpten gelen duayı kabul etmez" [8].


  إِذَا دَعَا أَحَدُكُمْ فَلْيَعْزِمِ الْمَسْأَلَةَ ، وَلاَ يَقُولَنَّ اللَّهُمَّ إِنْ شِئْتَ فَأَعْطِنِى . فَإِنَّهُ لاَ مُسْتَكْرِهَ لَهُ


  Dua ettiğiniz zaman, İsteğinizi kesin olarak isteyin. “Allah’ım! Dilersen beni affeyle, dilersen bana merhamet eyle” demeyiniz. Çünkü Allah’ı zorlayacak herhangi bir güç yoktur[9] buyurmuştur.
  3. Israrla Dua Edilmelidir
  Bir mümin, ettiği duanın kabul edilmesi hususunda aceleci olmamalıdır. Peygamberimiz (a.s.) şöyle buyurmaktadır:


  يُسْتَجَابُ ﻷحَدِكُمْ مَالَمْ يَعْجَلْ، يَقُولُ: قَدْ دَعَوْتُ رَبِّى فَلَمْ يَسْتَجِبْ لِى


  Allah dualarınızı kabul eder. Ancak kabul edilmesi için acele etmeyin; dua ettim de kabul edilmedi (demeyin).”[10]
  Burada şu hususa da dikkat çekmek istiyorum. Bazı insanlar arasında şöyle bir anlayış var: Kur’an-ı Kerim’de her duaya cevap verileceği ifade ediliyor. Öyleyse neden bir türlü yaptığımız dualar kabul olmuyor?
  Duaya cevap vermek ile onu kabul etmek farklı şeylerdir. Allah kulun her duasına mutlaka cevap vermektedir. Şöyle ki, Allah kulun isteğini hikmetine binaen bazen kabul bazen reddetmektedir. Bazen de istediğinin daha iyisini ona vermektedir. Her üç durumda da bir cevap söz konusudur. Başka bir ifadeyle Allah kulun duasını, “Kulum! İstediğin sana uygun değildir” diye cevap vermektedir. Mesela, bir hasta doktora gidip, hastalığı için kendisine ilaç verilmesini ister. Doktor ise, hastanın isteğini dikkate alır. Ancak onu bir muayeneden geçirir ve sonra da onun hastalığına uygun, daha yararlı başka bir ilaç verir, ya da hiç ilaç vermez. Tıpkı bunun gibi, Allah kulun durumuna uygun düşen dualarını kabul, uygun düşmeyenleri de, onun için daha yararlı olan bir başka ikramda bulunur ve onun duasına mutlaka cevap verir.
  Diğer taraftan dua bir ibadet olduğu için bunun esas karşılığı ahirette verilecektir. Duanın dünyevi maksatları ise, bu ibadetin yapılmasının vesileleri ve vakitleridirler. Mesela yağmur duası bir ibadettir. Yağmursuzluk bu ibadetin yapılma vesile ve vaktidir. Cenab-ı Hak kullarını bu vakitte bir tür ibadete davet etmektedir. Sonuçta yağmur yağar ya da yağmaz. Bu Allah’ın takdiridir. O halde duam kabul olmuyor diye dua terk edilmemelidir. Bilinmelidir ki dua kulluğun bir sırrıdır. Kul acizliğini izhar edip her zaman Allah’a sığınmalı, hikmetine karışmamalıdır.
  4. İçten ve Yalvararak Dua Edilmelidir.
  Duada taşkınlık göstererek ihlas ve tazarru sınırının dışına çıkılmamalıdır. Yalvararak dua edilmelidir. Bir ayette şöyle buyurulmaktadır:


  اُدْعُوا رَبَّكُمْ تَضَرُّعًا وَخُفْيَةً اِنَّهُ لَا يُحِبُّ الْمُعْتَدينَ


  Rabbimize alçak gönüllüce ve için için dua edin. Çünkü o, haddi aşanları sevmez.” (A’raf, 7/55).
  Sahabeden Ebû Musa el-Eş’arî der ki: Allah Resulü ile birlikte bulunduğumuz bir seferde, tepelere çıktıkça, derelere indikçe yüksek sesle tekbir ve tehlil getiriyorduk. Bunun üzerine Hz. Peygamber:


  يَا اَيّهَا النّاسُ ارْبَعُوا عَلى أنْفُسِكُمْ، فَإنَّكُمْ َلا تَدْعُونَ أصَمَّ وَلاغَائِباً إنَّكُمْ تَدْعُونَ سَمِيعاً قَرِيبًا وَهُوَ مَعَكُمْ


  Ey İnsanlar! Kendinizi yormayınız. Çünkü sizler sağır ve uzaktaki birine değil, her an sizinle olan, her şeyi duyan Allah’a dua ediyorsunuz.” [11] buyurarak bizi uyardı.
  Allah’ın kuluna çok yakın olduğu,bir ayette şöyle ifade edilmektedir:


  وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْاِنْسَانَ وَنَعْلَمُ مَاتُوَسْوِسُ بِه نَفْسُهُ وَنَحْنُ اَقْرَبُ اِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَريدِ


  “Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona verdiği vesveseyi de biz biliriz. Çünkü biz ona şah damarından daha yakınız”(Kâf, 50/16).
  Yüce Allah, Zekeriya peygamber hakkında,
  اِذْ نَادى رَبَّهُ نِدَاءً خَفِيًّا
  “Hani o, Rabbine gizli bir sesle yalvarmıştı” (Meryem, 19/3) buyurarak onu övmüştür.
  Bu itibarla, duada dinleyenleri rahatsız edecek şekilde, gereksiz yere bağırıp çağırmak, süslü olsun ve beğenilsin diye yapmacık hareketlerde bulunmak doğru değildir. Dualar ibadet şuuruyla dini vakar ve ölçülere uygun olarak yapılmalıdır. Gösterişe düşkün, dini şuurdan mahrum bir takım kişileri memnun etmek için, mana yavanlığı taşıyan, tumturaklı ifadelerle edebiyatta hüner göstermeye girişmek, duanın özüne aykırıdır.
  5. Umut ve Korku İçinde Dua Edilmelidir
  Kul dua ederken, Allah’a karşı korku ve saygı içinde bulunmalı, aynı zamanda istekli ve ümitli olmalıdır. Umut ve korku içinde dua edenler Kur'ân'da övülmekte ve şöyle denilmektedir:


  اِنَّهُمْ كَانُوا يُسَارِعُونَ فِى الْخَيْرَاتِ وَيَدْعُونَنَا رَغَبًا وَرَهَبًا وَكَانُوا لَنَا خَاشِعينَ


  “… Onlar gerçekten hayır işlerinde yarışırlar, (rahmetimizi) umarak ve (azabımızdan) korkarak bize dua ederlerdi. Onlar bize derin saygı duyan kimselerdi.” (Enbiya, 21/90).
  6. Duaya Allah’ı Zikir ve Peygamber’e salat-ü selam İle Başlanmalı ve Bitirilmelidir
  Peygamber’imizin duaya başlarken ve duayı bitirirken Allah’ı zikrettiği hakkında çok sayıda sahih rivayet vardır. Bu bağlamda Seleme b. el-Evka’ şöyle demektedir: Hz. Peygamber duaya,
  سُبْحانَ رَبَّيَ الْعَلِيُّ ﺍﻷعْلَى الوَهَّاب.
  Yücelerin yücesi ve bağışlayıcı olan Rabbimi, bütün noksanlardan tenzih ederim” diyerek başlardı.”[12] demiştir.
  7. Dua, Kıbleye Yönelip Elleri Açarak Yapılmalıdır
  Sahabeden Cabir b. Abdullah şöyle demektedir:


  كَانَ رَسُولُ اللَّهِ -صلى الله عليه وسلم- إِذَا رَفَعَ يَدَيْهِ فِى الدُّعَاءِ لَمْ يَحُطَّهُمَا حَتَّى يَمْسَحَ بِهِمَا وَجْهَهُ.


  “Hz. Peygamber dua ederken ellerini kaldırdığında onları yüzüne sürmedikçe indirmezdi.[13]
  8. Duada, Meşru Olan Şeyler İstenmelidir
  İşlenmesi ve istenmesi dinimizce günah sayılan konularda istekte bulunulmamalıdır. Peygamberimiz (a.s.)


  ﻻيََزَالُ يُسْتَجَابُ لِلْعَبْدِ مَالَمْ يَدْعُ بِإثْمٍ، أوْ قَطِيعَةِ رَحِمٍ.


  Kul, günah talep etmedikçe veya sıla-i rahmin kopmasını istemedikçe duası icâbet görmeye (kabul edilmeye) devam eder[14]buyurulmuştur.
  9. Duaya Konu Olan İşin Oluşması İçin Gereken Şartlar Yerine Getirilmelidir
  Kul meşru olan her konuda, maddi ve manevi her hususta dua edebilir. Peygamberimiz (a.s.),


  لِيَسْألْ أحَدُكُمْ رَبَّهُ حَاجَتَهُ كُلَّهَا حَتَّى يَسْألَ شِسْعَ نَعْلِهِ إذَا انْقَطَعَ.


  Sizden herkes, ihtiyaçlarının tamamını Rabbinden istesin, hatta kopan ayakkabı bağına varıncaya kadar istesin[15]buyurmuştur.
  Ancak duaya konu olan dileğin gerçekleşmesinde maddi sebepler söz konusu ise, öncelikle bunlara başvurulmalıdır. Kişi, elde etmek istediği her ihtiyacı için gereken şartları ve sebepleri, öncelikle bizzat çalışarak yerine getirmeli, sonra da lisanen Allah'tan kolaylık vermesini istemelidir. Sebeplere başvurmak fiili bir duadır ve sözle yapılan duadan önce gelir. Kişinin, gerekli olan maddi sebeplere başvurduktan sonra, onun samimi dua ve yönelişini, Allah karşılıksız bırakmaz.
  10. Duadan Önce Tevbe Ve İstiğfar Edilmelidir.
  Günah işleyen, haramlardan uzak durmayan bir kulun duası kabul edilmeye layık değildir. Peygamberimizin şu hadisi çok dikkat çekicidir.


  الرَّجُلَ يُطِيلُ السَّفَرَ أشْعَثَ أغْبَرَ، يَمُدُّ يَدَيْهِ الى السّمَاءِ: يَا رَبِّ، يَا رَبِّ، وَمَطْعَمُهُ حَرَامٌ، وَمَشْرَبُهُ حَرَامٌ، وَمَلْبَسُهُ حَرَامٌ، وغَذِيَ بِالْحَرَامِ فأنّى يُسْتَجَابَ لذلِكَ


  Allah yolunda seferler yapmış, üstü başı tozlanmış bir adam ellerini semaya kaldırarak, Ya Rabbi Ya Rabbi’ diye yalvarıyor. Oysa yediği haram, içtiği haram, giydiği haram, gıdası haramdır. Böyle birisinin duası nasıl kabul olur?[16]
  ---------------------------------------------

  [8] Tirmîzi, Da’vât, 66. V, 517.

  [9] Buhârî, Da’vât, 21, VII, 153.; Müslim, Zikir, 7. III, 2063.

  [10] Buhârî, Da’vât, 22, VII, 153. .Müslim, Zikir, 92, III, 2095.

  [11] Buharî, Cihad,131. IV,16.; Müslim, Zikir, 44. III,2076.

  [12] Ahmed, IV, 54.

  [13] Tirmizi, Da’avât, 11.V, 463-464..

  [14] Müslim, Zikr , 25. III, 2096.

  [15] Hindî, Ali el-Müttakî b. Hüsameddîn, Kenzü’l-Ummal fî Süneni’l-Akvâl ve’l-Efâl, No:3139. II,65. Halep, tarihsiz.

  [16] Müslim, Zekat,19 No: 1015. I,703..


 4. 18.Eylül.2011, 04:02
  2
  Devamlı Üye  DUANIN KABUL EDİLMESİ
  Duanın kabul edilmesi için, şeklî ve ahlakî bazı hususlara riayet edilmesi istenmiştir. Bunları şöylece sıralayabiliriz:
  1. Şuurlu Dua Etmek
  Dua ederken Allah insan şuurunun yegâne konusu olmalı, başka yönelişler kalpten silinmelidir. Böyle bir durum, insan vicdanını temizler ve onun gönlünü Allah’a açık bir hale getirir. Kur’an-ı Kerim’de bu husus, kişinin “dini Allah’a has kılması” olarak ifade edilmiş ve şöyle buyurulmuştur:


  هُوَ الْحَىُّ لَا اِلهَ اِلَّا هُوَ فَادْعُوهُ مُخْلِصينَ لَهُ الدّينَ اَلْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمينَ


  “O diridir. Ondan başka hiçbir ilah yoktur. O halde sadece Allah’a itaat ederek (samimi olarak) O’na ibadet edin. Hamd alemlerin Rabbine mahsustur.”(Mü’min, 40/65).
  2. İnanarak Dua Etmek
  Dua eden mümin, duasının kabul edileceğine inanarak dua etmelidir. Peygamberimiz,


  ادْعُوا اللَّهَ وَأَنْتُمْ مُوقِنُونَ بِالإِجَابَةِ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ لاَ يَسْتَجِيبُ دُعَاءً مِنْ قَلْبٍ غَافِلٍ لاَهٍ.


  Kabul edileceğine kesin olarak inanarak Allah’a dua ediniz ve biliniz ki, Allah gafil bir kalpten gelen duayı kabul etmez" [8].


  إِذَا دَعَا أَحَدُكُمْ فَلْيَعْزِمِ الْمَسْأَلَةَ ، وَلاَ يَقُولَنَّ اللَّهُمَّ إِنْ شِئْتَ فَأَعْطِنِى . فَإِنَّهُ لاَ مُسْتَكْرِهَ لَهُ


  Dua ettiğiniz zaman, İsteğinizi kesin olarak isteyin. “Allah’ım! Dilersen beni affeyle, dilersen bana merhamet eyle” demeyiniz. Çünkü Allah’ı zorlayacak herhangi bir güç yoktur[9] buyurmuştur.
  3. Israrla Dua Edilmelidir
  Bir mümin, ettiği duanın kabul edilmesi hususunda aceleci olmamalıdır. Peygamberimiz (a.s.) şöyle buyurmaktadır:


  يُسْتَجَابُ ﻷحَدِكُمْ مَالَمْ يَعْجَلْ، يَقُولُ: قَدْ دَعَوْتُ رَبِّى فَلَمْ يَسْتَجِبْ لِى


  Allah dualarınızı kabul eder. Ancak kabul edilmesi için acele etmeyin; dua ettim de kabul edilmedi (demeyin).”[10]
  Burada şu hususa da dikkat çekmek istiyorum. Bazı insanlar arasında şöyle bir anlayış var: Kur’an-ı Kerim’de her duaya cevap verileceği ifade ediliyor. Öyleyse neden bir türlü yaptığımız dualar kabul olmuyor?
  Duaya cevap vermek ile onu kabul etmek farklı şeylerdir. Allah kulun her duasına mutlaka cevap vermektedir. Şöyle ki, Allah kulun isteğini hikmetine binaen bazen kabul bazen reddetmektedir. Bazen de istediğinin daha iyisini ona vermektedir. Her üç durumda da bir cevap söz konusudur. Başka bir ifadeyle Allah kulun duasını, “Kulum! İstediğin sana uygun değildir” diye cevap vermektedir. Mesela, bir hasta doktora gidip, hastalığı için kendisine ilaç verilmesini ister. Doktor ise, hastanın isteğini dikkate alır. Ancak onu bir muayeneden geçirir ve sonra da onun hastalığına uygun, daha yararlı başka bir ilaç verir, ya da hiç ilaç vermez. Tıpkı bunun gibi, Allah kulun durumuna uygun düşen dualarını kabul, uygun düşmeyenleri de, onun için daha yararlı olan bir başka ikramda bulunur ve onun duasına mutlaka cevap verir.
  Diğer taraftan dua bir ibadet olduğu için bunun esas karşılığı ahirette verilecektir. Duanın dünyevi maksatları ise, bu ibadetin yapılmasının vesileleri ve vakitleridirler. Mesela yağmur duası bir ibadettir. Yağmursuzluk bu ibadetin yapılma vesile ve vaktidir. Cenab-ı Hak kullarını bu vakitte bir tür ibadete davet etmektedir. Sonuçta yağmur yağar ya da yağmaz. Bu Allah’ın takdiridir. O halde duam kabul olmuyor diye dua terk edilmemelidir. Bilinmelidir ki dua kulluğun bir sırrıdır. Kul acizliğini izhar edip her zaman Allah’a sığınmalı, hikmetine karışmamalıdır.
  4. İçten ve Yalvararak Dua Edilmelidir.
  Duada taşkınlık göstererek ihlas ve tazarru sınırının dışına çıkılmamalıdır. Yalvararak dua edilmelidir. Bir ayette şöyle buyurulmaktadır:


  اُدْعُوا رَبَّكُمْ تَضَرُّعًا وَخُفْيَةً اِنَّهُ لَا يُحِبُّ الْمُعْتَدينَ


  Rabbimize alçak gönüllüce ve için için dua edin. Çünkü o, haddi aşanları sevmez.” (A’raf, 7/55).
  Sahabeden Ebû Musa el-Eş’arî der ki: Allah Resulü ile birlikte bulunduğumuz bir seferde, tepelere çıktıkça, derelere indikçe yüksek sesle tekbir ve tehlil getiriyorduk. Bunun üzerine Hz. Peygamber:


  يَا اَيّهَا النّاسُ ارْبَعُوا عَلى أنْفُسِكُمْ، فَإنَّكُمْ َلا تَدْعُونَ أصَمَّ وَلاغَائِباً إنَّكُمْ تَدْعُونَ سَمِيعاً قَرِيبًا وَهُوَ مَعَكُمْ


  Ey İnsanlar! Kendinizi yormayınız. Çünkü sizler sağır ve uzaktaki birine değil, her an sizinle olan, her şeyi duyan Allah’a dua ediyorsunuz.” [11] buyurarak bizi uyardı.
  Allah’ın kuluna çok yakın olduğu,bir ayette şöyle ifade edilmektedir:


  وَلَقَدْ خَلَقْنَا الْاِنْسَانَ وَنَعْلَمُ مَاتُوَسْوِسُ بِه نَفْسُهُ وَنَحْنُ اَقْرَبُ اِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَريدِ


  “Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona verdiği vesveseyi de biz biliriz. Çünkü biz ona şah damarından daha yakınız”(Kâf, 50/16).
  Yüce Allah, Zekeriya peygamber hakkında,
  اِذْ نَادى رَبَّهُ نِدَاءً خَفِيًّا
  “Hani o, Rabbine gizli bir sesle yalvarmıştı” (Meryem, 19/3) buyurarak onu övmüştür.
  Bu itibarla, duada dinleyenleri rahatsız edecek şekilde, gereksiz yere bağırıp çağırmak, süslü olsun ve beğenilsin diye yapmacık hareketlerde bulunmak doğru değildir. Dualar ibadet şuuruyla dini vakar ve ölçülere uygun olarak yapılmalıdır. Gösterişe düşkün, dini şuurdan mahrum bir takım kişileri memnun etmek için, mana yavanlığı taşıyan, tumturaklı ifadelerle edebiyatta hüner göstermeye girişmek, duanın özüne aykırıdır.
  5. Umut ve Korku İçinde Dua Edilmelidir
  Kul dua ederken, Allah’a karşı korku ve saygı içinde bulunmalı, aynı zamanda istekli ve ümitli olmalıdır. Umut ve korku içinde dua edenler Kur'ân'da övülmekte ve şöyle denilmektedir:


  اِنَّهُمْ كَانُوا يُسَارِعُونَ فِى الْخَيْرَاتِ وَيَدْعُونَنَا رَغَبًا وَرَهَبًا وَكَانُوا لَنَا خَاشِعينَ


  “… Onlar gerçekten hayır işlerinde yarışırlar, (rahmetimizi) umarak ve (azabımızdan) korkarak bize dua ederlerdi. Onlar bize derin saygı duyan kimselerdi.” (Enbiya, 21/90).
  6. Duaya Allah’ı Zikir ve Peygamber’e salat-ü selam İle Başlanmalı ve Bitirilmelidir
  Peygamber’imizin duaya başlarken ve duayı bitirirken Allah’ı zikrettiği hakkında çok sayıda sahih rivayet vardır. Bu bağlamda Seleme b. el-Evka’ şöyle demektedir: Hz. Peygamber duaya,
  سُبْحانَ رَبَّيَ الْعَلِيُّ ﺍﻷعْلَى الوَهَّاب.
  Yücelerin yücesi ve bağışlayıcı olan Rabbimi, bütün noksanlardan tenzih ederim” diyerek başlardı.”[12] demiştir.
  7. Dua, Kıbleye Yönelip Elleri Açarak Yapılmalıdır
  Sahabeden Cabir b. Abdullah şöyle demektedir:


  كَانَ رَسُولُ اللَّهِ -صلى الله عليه وسلم- إِذَا رَفَعَ يَدَيْهِ فِى الدُّعَاءِ لَمْ يَحُطَّهُمَا حَتَّى يَمْسَحَ بِهِمَا وَجْهَهُ.


  “Hz. Peygamber dua ederken ellerini kaldırdığında onları yüzüne sürmedikçe indirmezdi.[13]
  8. Duada, Meşru Olan Şeyler İstenmelidir
  İşlenmesi ve istenmesi dinimizce günah sayılan konularda istekte bulunulmamalıdır. Peygamberimiz (a.s.)


  ﻻيََزَالُ يُسْتَجَابُ لِلْعَبْدِ مَالَمْ يَدْعُ بِإثْمٍ، أوْ قَطِيعَةِ رَحِمٍ.


  Kul, günah talep etmedikçe veya sıla-i rahmin kopmasını istemedikçe duası icâbet görmeye (kabul edilmeye) devam eder[14]buyurulmuştur.
  9. Duaya Konu Olan İşin Oluşması İçin Gereken Şartlar Yerine Getirilmelidir
  Kul meşru olan her konuda, maddi ve manevi her hususta dua edebilir. Peygamberimiz (a.s.),


  لِيَسْألْ أحَدُكُمْ رَبَّهُ حَاجَتَهُ كُلَّهَا حَتَّى يَسْألَ شِسْعَ نَعْلِهِ إذَا انْقَطَعَ.


  Sizden herkes, ihtiyaçlarının tamamını Rabbinden istesin, hatta kopan ayakkabı bağına varıncaya kadar istesin[15]buyurmuştur.
  Ancak duaya konu olan dileğin gerçekleşmesinde maddi sebepler söz konusu ise, öncelikle bunlara başvurulmalıdır. Kişi, elde etmek istediği her ihtiyacı için gereken şartları ve sebepleri, öncelikle bizzat çalışarak yerine getirmeli, sonra da lisanen Allah'tan kolaylık vermesini istemelidir. Sebeplere başvurmak fiili bir duadır ve sözle yapılan duadan önce gelir. Kişinin, gerekli olan maddi sebeplere başvurduktan sonra, onun samimi dua ve yönelişini, Allah karşılıksız bırakmaz.
  10. Duadan Önce Tevbe Ve İstiğfar Edilmelidir.
  Günah işleyen, haramlardan uzak durmayan bir kulun duası kabul edilmeye layık değildir. Peygamberimizin şu hadisi çok dikkat çekicidir.


  الرَّجُلَ يُطِيلُ السَّفَرَ أشْعَثَ أغْبَرَ، يَمُدُّ يَدَيْهِ الى السّمَاءِ: يَا رَبِّ، يَا رَبِّ، وَمَطْعَمُهُ حَرَامٌ، وَمَشْرَبُهُ حَرَامٌ، وَمَلْبَسُهُ حَرَامٌ، وغَذِيَ بِالْحَرَامِ فأنّى يُسْتَجَابَ لذلِكَ


  Allah yolunda seferler yapmış, üstü başı tozlanmış bir adam ellerini semaya kaldırarak, Ya Rabbi Ya Rabbi’ diye yalvarıyor. Oysa yediği haram, içtiği haram, giydiği haram, gıdası haramdır. Böyle birisinin duası nasıl kabul olur?[16]
  ---------------------------------------------

  [8] Tirmîzi, Da’vât, 66. V, 517.

  [9] Buhârî, Da’vât, 21, VII, 153.; Müslim, Zikir, 7. III, 2063.

  [10] Buhârî, Da’vât, 22, VII, 153. .Müslim, Zikir, 92, III, 2095.

  [11] Buharî, Cihad,131. IV,16.; Müslim, Zikir, 44. III,2076.

  [12] Ahmed, IV, 54.

  [13] Tirmizi, Da’avât, 11.V, 463-464..

  [14] Müslim, Zikr , 25. III, 2096.

  [15] Hindî, Ali el-Müttakî b. Hüsameddîn, Kenzü’l-Ummal fî Süneni’l-Akvâl ve’l-Efâl, No:3139. II,65. Halep, tarihsiz.

  [16] Müslim, Zekat,19 No: 1015. I,703..

 5. 04.Eylül.2013, 20:20
  3
  Misafir

  Cevap: sürekli aynı şey için edilen dua kabul olunur mu?

  Super. Kendi deneyimimden söylüyorum sürekli aynı dua okunursa içten kabul oluyor, hem de muhteşem bi şekilde. Yalnız bırakmamak şartıyla.


 6. 04.Eylül.2013, 20:20
  3
  Bella - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bella
  Misafir
  Super. Kendi deneyimimden söylüyorum sürekli aynı dua okunursa içten kabul oluyor, hem de muhteşem bi şekilde. Yalnız bırakmamak şartıyla.

 7. 30.Ağustos.2016, 13:52
  4
  Misafir

  Yorum: Sürekli aynı şey için edilen dua kabul olunur mu?

  Evet hep içimde dedimki allahım sabır ver hep kocamla kavga ediyoruz hiç inanmiyorum isan olacağına


 8. 30.Ağustos.2016, 13:52
  4
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Evet hep içimde dedimki allahım sabır ver hep kocamla kavga ediyoruz hiç inanmiyorum isan olacağına

 9. 30.Eylül.2016, 13:07
  5
  Misafir

  Yorum: Sürekli aynı şey için edilen dua kabul olunur mu?

  Ben surekli kocamın hidayeti için dua ediyorum ve bunu herşeyden çok isdiyorum on senedir hiç bıkmadan rabbime yalvarıyorum inşallah bi gün olur diye bekliyorum


 10. 30.Eylül.2016, 13:07
  5
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Ben surekli kocamın hidayeti için dua ediyorum ve bunu herşeyden çok isdiyorum on senedir hiç bıkmadan rabbime yalvarıyorum inşallah bi gün olur diye bekliyorum

 11. 04.Mart.2017, 18:16
  6
  Misafir

  Yorum: Sürekli aynı şey için edilen dua kabul olunur mu?

  Sürekli Allah'a isteğimin kabul olması için dua ediyorum günah mıdır ve bencilliği girer mi


 12. 04.Mart.2017, 18:16
  6
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Sürekli Allah'a isteğimin kabul olması için dua ediyorum günah mıdır ve bencilliği girer mi

 13. 05.Mart.2017, 00:22
  7
  imam
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 20.Ağustos.2007
  Üye No: 2034
  Mesaj Sayısı: 7,720
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Bulunduğu yer: minallah-ilelllah

  Yorum: Sürekli aynı şey için edilen dua kabul olunur mu?

  Ben bir isteğim için 10-15 sene dua ettim ve oldu
  Duada ısrar etmeyi Allah sever. Siz asla bıkmadan Allaha dua edin bu çok güzel 14. 05.Mart.2017, 00:22
  7
  Üye
  Ben bir isteğim için 10-15 sene dua ettim ve oldu
  Duada ısrar etmeyi Allah sever. Siz asla bıkmadan Allaha dua edin bu çok güzel


 15. 27.Nisan.2017, 23:21
  8
  Misafir

  Yorum: Sürekli aynı şey için edilen dua kabul olunur mu?

  Tovbe ettigimiz dua kabul olur mu?
  hani bazen bi dua ederiz.bedduadir yada birden bir istekdir daha sonra hemen tovbe ederiz ya iste bazen tovbe etsemde oluyo.o duanin hemen ardindan tovbe edersek dua kabul olur mu?


 16. 27.Nisan.2017, 23:21
  8
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Tovbe ettigimiz dua kabul olur mu?
  hani bazen bi dua ederiz.bedduadir yada birden bir istekdir daha sonra hemen tovbe ederiz ya iste bazen tovbe etsemde oluyo.o duanin hemen ardindan tovbe edersek dua kabul olur mu?

 17. 15.Mayıs.2017, 00:24
  9
  Misafir

  Yorum: Sürekli aynı şey için edilen dua kabul olunur mu?

  eski işime geri alınmak istiyorum nasıl dua etmem gerekir


 18. 15.Mayıs.2017, 00:24
  9
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  eski işime geri alınmak istiyorum nasıl dua etmem gerekir

 19. 03.Temmuz.2017, 09:57
  10
  Misafir

  Yorum: Sürekli aynı şey için edilen dua kabul olunur mu?

  ben dünyalık bir şey için aslında hamileyim ama iki çocuğum var üçüncüyü istemiyorum manevi olarak bakamam gücüm yok güzel bir islam edebiyle yetiştiremem diye çok korkuyorum onu aldıramam Allahın verdiği canı sadece Allah alır korkusu var içimde ama sürekli Rabbime dua ediyorum onu benden alsın diye hani cennette anneye şefaatçi olackmışya ölen bebekler


 20. 03.Temmuz.2017, 09:57
  10
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  ben dünyalık bir şey için aslında hamileyim ama iki çocuğum var üçüncüyü istemiyorum manevi olarak bakamam gücüm yok güzel bir islam edebiyle yetiştiremem diye çok korkuyorum onu aldıramam Allahın verdiği canı sadece Allah alır korkusu var içimde ama sürekli Rabbime dua ediyorum onu benden alsın diye hani cennette anneye şefaatçi olackmışya ölen bebekler

 21. 27.Temmuz.2017, 23:14
  11
  Misafir

  Yorum: Sürekli aynı şey için edilen dua kabul olunur mu?

  Her cocuk kismetigiyle gelir dunyaya.
  Allaha sana yardim etmesi icin dua et.


 22. 27.Temmuz.2017, 23:14
  11
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Her cocuk kismetigiyle gelir dunyaya.
  Allaha sana yardim etmesi icin dua et.

 23. 29.Temmuz.2017, 01:24
  12
  Misafir

  Yorum: Sürekli aynı şey için edilen dua kabul olunur mu?

  Allah hiç bir Kuluna kaldıramayacağı bir Yükü teklif etmez. Sana Tavsiyem Allah'a bırak, Allah'ın izniyle Hayırlı bir İnsan Dünyaya gelecek Allah içinde Can var etmiş. Allah Maddi ve Manevi Rızık verenlerin en hayırlısıdır.
  Allahım sana olan güvenimi artır içime Ferahlık ver Gönlüme genişlik taşıdığım Canı hakkımızda hayırlı kıl.
  Diye Dua edersen cok daha güzel olur Allahtan Olumlu Şeyler iste. O Canı taşıdığın her an senin icin Sevab bunu Düşün. Allah Rızkını Sevgisini Verir inşaAllah Evlatların güzel yetişir Duanı ve Niyetini Güzel tut Allah yardım edenlerin en hayırlısıdır. Vesselam


 24. 29.Temmuz.2017, 01:24
  12
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Allah hiç bir Kuluna kaldıramayacağı bir Yükü teklif etmez. Sana Tavsiyem Allah'a bırak, Allah'ın izniyle Hayırlı bir İnsan Dünyaya gelecek Allah içinde Can var etmiş. Allah Maddi ve Manevi Rızık verenlerin en hayırlısıdır.
  Allahım sana olan güvenimi artır içime Ferahlık ver Gönlüme genişlik taşıdığım Canı hakkımızda hayırlı kıl.
  Diye Dua edersen cok daha güzel olur Allahtan Olumlu Şeyler iste. O Canı taşıdığın her an senin icin Sevab bunu Düşün. Allah Rızkını Sevgisini Verir inşaAllah Evlatların güzel yetişir Duanı ve Niyetini Güzel tut Allah yardım edenlerin en hayırlısıdır. Vesselam
+ Yorum Gönder
Git 12 Son