+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Allah dini neden illaki Arap yarımadasına yollamaya kafayı takmıştır? Üç büyük semavi din Arap yarımadası ve civarına in Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Allah dini neden illaki Arap yarımadasına yollamaya kafayı takmıştır? Üç büyük semavi din Arap yarımadası ve civarına in

  Sual: Allah dini neden illaki Arap yarımadasına yollamaya kafayı takmıştır? Üç büyük semavi din Arap yarımadası ve civarına inmiş ona rağmen pek başarılı olamamışlar? Bana 124.000 peygamber demeyin zira hiçbirinin esamesi bile okunmuyor? ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Allah dini neden illaki Arap yarımadasına yollamaya kafayı takmıştır? Üç büyük semavi din Ara


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşimiz;
  - Bütün evreni ve ahiret alemini kuşatan ilahî hikmetin sonsuz tezahürlerini masaya yatırmak, ancak sonsuz ilim sahibi olmakla mümkündür. Kendi tırnaklarımızın mahiyetini, şeklinin hikmetini bilmeyen, bizim asıl biyolojik bünyemizi teşkil eden içimizdeki yüz bin trilyondan fazla hücrelerin vazifelerinden, hikmetlerinden habersiz olan bizlerin kalkıp, Allah’ın vahiylerini neden şuraya gönderip şuraya göndermediğini sorgulamak, kelimenin tam anlamıyla cehaletten kaynaklanan bir şımarıklık örneğidir.

  “Allah dini neden illaki Arap yarımadasına yollamaya kafayı takmıştır?” ifadesi, bu şımarıklığın açık bir kanıtıdır.

  - “Üç büyük semavi din Arap yarımadası ve civarına inmiş ona rağmen pek başarılı olamamışlar” ifadesi, dünya nüfusunun büyük çoğunluğunu teşkil eden bu üç Semavî din mensuplarının varlığına dair mevcut realiteler tarafından şiddetle tekzip edilmektedir.

  Ayrıca bu ifade, dinlerin varlığının insanlar için bir imtihan olduğunun da bilinmediğini göstermektedir. Eğer bütün insanlar bu dinlere saygı gösterseydi, o zaman ahiretten söz edilemezdi. Çünkü cennet ve cehennemin varlığı, imtihanda kazananların yanında kazanmayanların varlığını da gerektirmektedir.

  - “Şimdi bana kalkıp 124.000 peygamber demeyin zira hiçbirinin esamesi bile okunmuyor” ifadesi, çok cüretkâr bir ifadedir. Çünkü bu başkaldırma, Kur’an’da açıkça isimleri verilen 25 peygamberden söz edilmiş olması bir yana-, aşağıdaki ayet ve hadislerin ifadelerini göz ardı eden bir cehaletten kaynaklanmaktadır.

  “Evet, Biz seni gerçeğin ta kendisine malik olarak, rahmetle müjdeleyen ve kâfirleri azapla uyaran bir elçi olarak gönderdik. Zaten uyarıcı bir peygamber gelmiş olmayan hiçbir millet yoktur.”(Fatır, 35/24). “Biz senden önce de birçok peygamber gönderdik. Onlardan bazısını sana anlattık, bazısını ise anlatmadık. Hiçbir peygamber, Allah’ın izni olmaksızın bir mûcize getiremez. Allah’ın emri gelince de hak ve adaletle hükmolunur ve batıl yolda olanlar hüsrana uğrarlar”(Mümin, 40/78).

  Bazı rivayetlerde 124 bin peygamberden söz edilmektedir. Bir hadisi şerifte de Enbiya'nın adedi 124 bindir. Bunların içinden 315'i resuldür. (bk. Ahmed b. Hanbel, 5/265-66; Taberanî, el-Kebir, h. no: 7871).

  Hakim’in Müstedrek’inde de “Resullerin sayısının 315 olduğu” belirtilmiştir. Hakim, bu hadisin sahih olduğunu bildirmiş ve Zehebî de onu tasdik etmiştir(bk. el-Müstedrek, 2/262).

  İmam Rabbanî de hem delile, hem keşfe istinaden demiş ki: Hindistan'da çok nebiler gelmiştir”(bk. Bediüzzaman said Nursî, Mektubat/28. Mektup/8. mesele).
  Kendisine müstakil bir din ve kitab verilen peyamberlere Resûl, müstakil bir din ve kitab sâhibi olmayıp kendinden önceki bir peygamberin kitabına uygun hareket etmekle vazifeli peygamberlere de Nebî adı verilir.

 3. burcealtug
  Kıdemli Üye
  sanirim bu soruyu soran kisi itikadi az olan biri.cumleleri cok sert.yuce yaraticimizin kafayi mafayi takti ifadelerden munezzehtir.ONun guzelligini gormeniz icin dua edecegim.allah hidayet etsin

 4. tekturk
  Devamlı Üye
  Ben tam bir cevap yazacaktim, baktimki kayitsiz üye, dedim birak bosver degmez..

 5. burcealtug
  Kıdemli Üye
  bosver degmez demek olmaz.o allahin kulu ve birileri ona -onlara dogrulari anlatmali.guzellikle....bakarsin hidayetlerine vesile oluruz.

 6. İnanc
  Devamlı Üye
  Ne olursan ol yine gel kardeşim ...
  Allah sana hidayet nasip etsin kalp ve irfan gözünü açsın '' Kİ '' gerçekleri gör.

 7. burcealtug
  Kıdemli Üye
  simdi oldu kardesim.cok guzel oldu allah sendende razi olsun.bu arada diger sorularimada bikmadan cevap yazdigin icin

+ Yorum Gönder