+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Zorla ve istemeden alkol içmeyeceğim diye yemin ettim Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Zorla ve istemeden alkol içmeyeceğim diye yemin ettim

  Sual: Benim bi arkadasim bana zorla ve istemeden alkol icmeyecegim diye yemin ettirdi,ama ben yemin ederken bi daha icmeyecegim dedim.Bu yemin gecerlimi,cünkü ben sadece icmeyecegim dedim,alkol icmeyecegim demedim,Bu durumda mesela ozaman su,cay,cola gibi seylerde icmemem lazim,cünkü sadece icmeyecegim diye yemin etmistim. ? 2. DangeR
  bir mum ışığı

  Cevap: zorla ve istemeden alkol içmeyeceğim diye yemin ettim


  Reklam  Cevap: kardeş yanlış bişey için yemin etmedin ki içme arkok bizim dinimizde haramdır yemin ettim diyorsun yemini okadar düşünen biri arkolü neden içmek istesin anlamış değilim.....

  İslâm, içkinin içilmesini yasakladığı gibi, ona yardımcı olunmasını da yasaklamıştır: Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurmuştur:
  "Peygamber (s.a.s) içki konusunda on kişiyi lanetlemiştir: Sıkan, kendisi için sıkılan, içen, taşıyan, kendisi için taşınan, içiren, satan, parasını yiyen, satın alan ve kendisi için satın alınan..." (Tirmizî, Büyû', 59; İbn Mâce, Eşribe, 6).
  Mâide suresindeki kesin içki yasağı bildiren ayet geldikten sonra Allah Resulu (asm) uygulama ile ilgili olmak üzere şöyle buyurdu:
  "Şüphesiz Allah içkiyi haram kılmıştır. Bu ayeti haber alıp da yanında içki bulunan kimse, ondan içmesin ve satmasın..." (1)
  Buna göre bir kadın kocasına veya bir başkasına içki hazırlayamaz, onu taşıyamaz ve bu konuda yardımcı olamaz. Allah'ın emirlerine aykırı olan konularda kula itaat edilmez. Bu nedenle bir kadın, Allah'ın yasakladığı bir şeyi yapma konusunda kocası da olsa, annesi babası da olsa onlara itaat edemez.

  İçki sofrasını isteyerek hazırlamak günahtır. Ancak, eğer kadın böyle bir sofrayı hazırlamaya zorlanıyorsa, yapmadığı takdirde çok büyük işkencelere, darbelere maruz kalıyorsa, -istemeyerek yaparsa- umarız sorumlu olmaz. Bu vebali telafi etmek için de bir bayan olarak eşini bu çirkin, haram ve sağlığa zararlı olan içki içmemesi konusunda, kadınlık inceliğini manevi baskı olarak kullanması gerekir.
  (1) bk. Müslim, Müsâkât, 67; bk. Buhârı, Megâzî, 51; Büyû, 105, 112; Müslim, Büyû, 93; Fer', 8; İbn Mâce, Ticârât, 11; Ahmed b. Hanbel, II, 213, 362, 512, III, 217, 324, 326, 340; İbn Kesîr, Muhtasaru Tefsîri İbn Kesîr, Beyrut (t.y), I, 544-547.

+ Yorum Gönder