+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Cami temizliği ile ilgili hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cami temizliği ile ilgili hadisler


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Cami temizliği ile ilgili hadisler


  Reklam  Cevap: CAMİ VE MESCİDLERLE İLGİLİ HADİSLER :

  a) “Kim Allah için bir ev inşa ederse (mescit yaparsa) Allah’ta cennet’te onun için bir ev yapar.” (Buhari, Salat 65, Müslim, Mesacid 4)

  b) “Bir kimse evine gelene nasıl ikramda bulunursa, Allah’ta evine (camiye) gelene özel ikramda bulunur. (Sahih-i Buhari Cilt 2, sayfa 625)

  c) “Beldelerin Allah’a en sevimli yerleri mescitlerdir. Beldelerin Allah’a en sevimsiz yerleri de çarşı ve pazarlardır.” (Müslim Mesacid, 288)

  d) “Mescidler yeryüzünde Allah’ın evleridir. Gökteki yıldızların yer ehlini aydınlattıkları gibi, onlarda gök ehlini aydınlatırlar. (Heysemi, Mecmeuz-Zevaid 117)

  e) “Bir kimsenin mescide alakasını görürseniz, onun mü’min olduğuna şehadet edin, zira Cenab-ı Hak şöyle buyuruyor: “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inananlar imar ederler.” (Tirmizi, Tefsir, Sure 2. H. No 3092)

  f) ” Ben yeryüzü halkına azap etmeyi murat ettiğimde mescitleri inşa, tefriş, tamir ve tenvir edenleri, benim rızam için sevişenleri ve seher vakitlerinde istiğfar edenleri görünce onlara azap etmekten vazgeçerim.” (İlahi Hadisler DİB. Yayınları Hasan Hüsnü Erdem 1982, Sayfa 28)

  Camiler ve Din Görevlileri Haftasının dinimiz, devletimiz, milletimiz, ve tüm insanlık için barışa, huzur ve her türlü hayra vesile olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyorum.

+ Yorum Gönder
cami temizliği ile ilgili hadisler,  mescit temizliği ile ilgili hadisler,  camiyi mescidi temizliği ile ilgili hadisler