+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Akli dengesini kaybeden kişi işlediği günahlardan sorumlu olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Akli dengesini kaybeden kişi işlediği günahlardan sorumlu olur mu?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Akli dengesini kaybeden kişi işlediği günahlardan sorumlu olur mu?


  Reklam  Cevap: Dinimize göre bir insanın mesul olması için akıllı olması gerekir. Bu durumda buluğ çağına gelmemiş çocuklar ve akli dengesi yerinde olmayanlar mesul değildir. Bunlar ne kabir azabı ne de cehennem azabı çekerler.

  Akli dengesi yerinde olmayanlar iki kısımda değerlendirilir:

  Birincisi: Doğuştan veya çocukken akli dengesini kaybedenler. Bunlar için hiçbir sorumluluk yoktur.

  İkincisi: Büluğ çağına erdikten sonra akli dengesini kaybedenler. Bunlar büluğ çağından akli dengesini kaybettiği zamana kadarki yaptıklarından mesuldurlar, işledikleri günahlardan dolayı hesaba çekilirler.

  Ancak ehli iman olarak akli dengesini kaybetmiş ise hastalığının geçmişteki günahlarına keffaret olması umulur. Zira akli dengenin olmaması bir hastalık olup, Allah Teala hastalıkları günahlara keffaret olarak kabul eder.


 3. islamyolu
  Emekli
  Dinimize göre bir insanın mesul olması için akıllı olması gerekir. Bu durumda buluğ çağına gelmemiş çocuklar ve akli dengesi yerinde olmayanlar mesul değildir. Bunlar ne kabir azabı ne de cehennem azabı çekerler.


  İmam Rabbani hazretleri diyorki mektubatında ; Aklı dengesi doğuştan bozuk olan biri öldügünde . ne cennete nede cehenneme gider. Öldügünde Toprak olur demektedir. buda ek bilgi olsun istedim.

 4. Guray
  Karadeniz
  bir ekte ben yapıyım Allah'ın izniyle

  Resûlullah -sallallâhu aleyhi ve sellem- akıl hastalarının dini yükümlülüklerden tamamen muaf tutulduğunu şu sözü ile ifade etmiştir:
  "Üç kimseden kalem kaldırıldı: Büluğ çağına erinceye kadar çocuktan, uyanıncaya kadar uyuyandan ve şifa buluncaya kadar akıl hastasından." (Tirmizî, Hudûd, 1)

+ Yorum Gönder
Aklını kaybedenin ahireti