+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Haksız yere öldürülen hiçbir kimse yoktur ki onun kanından Âdem´in ilk oğluna bir pay ayrılmasın hadisi kimse başkasını Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Haksız yere öldürülen hiçbir kimse yoktur ki onun kanından Âdem´in ilk oğluna bir pay ayrılmasın hadisi kimse başkasını

  Sual: "Haksız yere öldürülen hiçbir kimse yoktur ki onun kanından Âdem´in ilk oğluna bir pay ayrılmasın hadisi kimse başkasının günahını yüklenmez ayetine ters değil midir? Günaha sebep olmak kişiye günah kazandırır mı? ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: "Haksız yere öldürülen hiçbir kimse yoktur ki onun kanından Âdem´in ilk oğluna bir pay ayrılmasın hadisi kimse ba


  Reklam  Cevap: Kur’an’da yer alan “kimse başkasının günahını yüklenmez” manasına gelen kaide İslam’ın açık bir prensibidir. Hiç kimse -durup dururken-başkasının suçuna ortak olmaz, başkasının günahını yüklenmez.
  Hadiste ise, insanların doğrudan olmasa da dolaylı olarak bir suçun işlenmesine sebebiyet verdiği takdirde, o da o suçu işleyenin suçuna ortak olduğu gerçeğine vurgu yapılmıştır. Çünkü, “es-sebebu kel-fail= sebep olan yapan gibidir” kaidesi gereğince, hayra sebep olan ona ortak olur, şerre sebep olan da ona ortak olur. Demek ki, hadiste söz konusu olan husus, kişinin başkasının günahını yüklenmesi değil, sebebiyet verdiği için dolaylı olarak işlediği bir suçun cezasını çekmesidir. Nitekim bir hadis-i şerifte -meal olarak-şu ifadelere yer verilmiştir.
  “Bir kimse İslâm'da güzel bir çığır açar da, kendisinden sonra onunla amel edilirse, o kimseye bu çığırla amel edenlerin ecri kadar sevab yazılır. Amel edenlerin ecirlerinden de bir şey eksilmez. Ve her kim islâm'da kötü bir çığır açar da kendinden sonra onunla amel olunursa, o kimsenin aley­hine- bu çığırla amel edenlerin günahı kadar- günah yazılır. Amel edenlerin günahlarından da birşey eksilmez” (Müslim, İlim, 15).

+ Yorum Gönder