+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Raşid Halifeler (Sahabeler) Zamanında Mihrap varmıydı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Raşid Halifeler (Sahabeler) Zamanında Mihrap varmıydı?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Raşid Halifeler (Sahabeler) Zamanında Mihrap varmıydı?


  Reklam  Cevap: SAHABE VE MHRAP KONUSU


  Mihrâb, günümüzde genellikle caminin kıble duvarı oyuk şekilde inşa edilerek ve çevresi de yazı veya diğer süs unsurları ile süslenerek yapılır. Çini, mermer veya ahşaptan yapılan ve sanat değeri oldukça yüksek mihrâplar vardır. Cami zemininden 15-20 cm. yüksek yapılanlarına da rastlanır.
  Mihrâbın camilere günümüzdeki şekliyle girmesi Emeviler devrine kadar dayanmaktadır. İlk zamanlarda, yani; Hz. Peygamber döneminde kıble, mihrâb ile değil, renkli bir çizgi veya üzerinde belirli işaretler bulunan bir taş levha gibi herhangi bir işaret ile gösterilmekteydi. Emeviler devrinde camilerin ayrılmaz bir unsuru olarak dini hayata giren mihrâblar, Selçuklular ve özellikle Osmanlılar zamanında yapılan taş ve çini çeşitleriyle diğer İslâm ülkelerinin hiç birinde görülmeyen bir değişiklik arzetmiştir. Bilhassa Bursa'daki Yeşil Camii'nin mihrâbı, Selçuklular devrinde bile rastlanmayan bir zenginlik ve ve ihtişam gösterir. Ayrıca bu caminin çinili mihrabı kendi cinsleri arasında en büyük ölçüde yapılmış olanıdır
  .

+ Yorum Gönder