+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İnternet sunucu hizmeti veren kimselerin, haram yayınlar yapan internet sitelerine sunucu hizmeti vermesi caiz midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İnternet sunucu hizmeti veren kimselerin, haram yayınlar yapan internet sitelerine sunucu hizmeti vermesi caiz midir?





  Sual: iyi gunler
  İnternet sunucu hizmeti veren kimselerin, haram yayınlar yapan internet sitelerine sunucu hizmeti vermesi caiz midir? ?







 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: İnternet sunucu hizmeti veren kimselerin, haram yayınlar yapan internet sitelerine sunucu hizmeti vermesi caiz mi


  Reklam



  Cevap: Soru

  İnternet sitelerinin dosyaları bir bilgisayar üzerinden yayınlanıyor. Örneğin bir kişi ya da kurum bir sunucu bilgisayar alıyor ve internet siteleri sahipleri de bu sunucu bilgisayardan belirli bir alan kiralıyor ve sitelerini yayınlıyorlar. Bu sunucu bilgisayar sahipleri de bu işlerden para kazanıyorlar. Peki bu internet sitelerinin içeriğinden sunucu bilgisayar sahibi mesul müdür? Örneğin haram yayınlar yapan internet sitesine, bilgisayar alanını kiraya veren sunucu sahibi mesul müdür?


  Her insan, kendi yaptğından sorumludur; ister hayırlı bir iş işlesin, isterse şer yolunu tutsun. İnsanın önünde, biri Allah'ın rızasına ve dolayısıyla cennete, diğeri ise Allah'a isyan içeren şer işlerin yapıldığı iki yol vardır. İnsana, tercihi sonucu yaptıklarının hesabını Allah soracaktır.

  Bununla beraber İslâm dini, geçimin helâl ve meşru yollardan elde edilmesini emreder. Dinimizde haram kılınan şeylerin yapılması haram ve günah olduğu gibi, böyle şeylerin yapılmasına yardımcı ve aracı olunması ve bunlara rıza gösterilmesi de günahtır.
  Bu itibarla, içki, kumar, müstehçenlik, porno gibi dinin haram kıldığı alanlarda yayın yapacağı ve toplumu ifsat edeceği bilinen kişi ya da firmaya internet sunucusunun kiraya verilmesi ve bu yolla gelir elde edilmesi caiz değildir.
  (Diyanet İşleri Başkanlığı)


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 3. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu
  Kirli suyu içermisin ki kirli parayı kabul edesin misali ALLAHUTEALA razı olsun

+ Yorum Gönder