+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz Ali resmi ve kılıcını boyunda taşımak caizmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz Ali resmi ve kılıcını boyunda taşımak caizmi?

  Sual: esselamun aleykum aleviler boynunda hz alinin resmini tasiyorlar.bu resmi tasimak ne derece dogrudur ve o resim hz aliyemi aittir yardim edermisiniz biu konuyu cok merak ediyorum lutfen ? 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Hz Ali resmi ve kılıcını boyunda taşımak caizmi?


  Reklam  Cevap: ve aleykumusselam ve rahmetullah
  kim olursa olsun resim taşımanın kendilerine ve başkalarına hiçbir yarar ve faydası yoktur.


  Peygamberimizin hiçbir yerde resmi yok ve bulunmaz. Hz. Ali'nin resmi de bütünüyle bir hayal ürünüdür. Peygamberimizin zamanında insanların resmini çizme gibi bir alışkanlık yoktu. Sadece Peygamberimizin değil, Müşrik ileri gelenlerinin de resmi yoktu.

  Peygamberimiz resim çizmeye izin vermiyordu. Çünkü Mekke toplumu tapınmak için put yapıyor, onların resimlerini çiziyor, onları tanrı olarak kabul ediyorlardı.

  Yüzyıllar boyu süren bu batıl inancı, İslam, Tevhid inancıyla kaldırdı. İnsanların kötü alışkanlıklara tekrar dönmemeleri için Peygamberimiz her tür resim, heykel, put ve benzeri "gölgeli-gölgesiz" resimlemeleri yasakladı. Bu açıdan "Peygamberimizin resmi olsaydı, bazı insanlara daha inandırıcı gelirdi" ifadesine bir gerek kalmamış oluyor.


+ Yorum Gönder