Konusunu Oylayın.: Büyük günahları işlememek için küçük günahları mübah görmek caiz midir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Büyük günahları işlememek için küçük günahları mübah görmek caiz midir?
 1. 26.Ağustos.2011, 19:18
  1
  Misafir

  Büyük günahları işlememek için küçük günahları mübah görmek caiz midir?


  Büyük günahları işlememek için küçük günahları mübah görmek caiz midir? Mumsema Büyük günahları işlememek için küçük günahları mübah görmek caiz midir?

  Adet günü ile ilgili celiskili ve farkli ifadeler aldim lütfen düzeltirmisiniz baslikli bir soru sormustim size fakat yanit alamadim lütfen yanitlarmisiniz.


 2. 26.Ağustos.2011, 19:18
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Büyük günahları işlememek için küçük günahları mübah görmek caiz midir?

  Adet günü ile ilgili celiskili ve farkli ifadeler aldim lütfen düzeltirmisiniz baslikli bir soru sormustim size fakat yanit alamadim lütfen yanitlarmisiniz.

 3. 27.Ağustos.2011, 13:50
  2
  m.deniz
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 30.Ocak.2011
  Üye No: 83734
  Mesaj Sayısı: 1,190
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 12
  Yaş: 28
  Bulunduğu yer: .......

  Cevap: Büyük günahları işlememek için küçük günahları mübah görmek caiz midir?
  Büyük günah işlemek, bazen küçük günahları ehemmiyetsiz görmekten daha ehven olabilir. Meselâ, zina etmek, nefsin altında kalıp ezilmişliğin ifadesidir. Buna karşılık, sürekli olarak harama bakmak, hafife alındığı takdirde zina derecesinde bir günah olabilir. Aynı şekilde, bir-iki gıybetle, bir yerde köçeklik yapma ölçüsünde günaha girilebilir. İnsan, insan ise, harama bakma günahından da, gıybet günahından da ömür boyu ızdırap duymalıdır.

  Bir de, büyük günahlardan daha büyük bir günah vardır ki, o da, insanın neyi veya neleri kaybettiğinin farkına varmamasıdır. Mânen terakki edemediği gözlenen çok kimseler var ki, zannediyorum bunlar, küçük günahları ehemmiyetsiz görmekte, bu da, onların terakkilerine mâni olmaktadır. 4. 27.Ağustos.2011, 13:50
  2
  Devamlı Üye  Büyük günah işlemek, bazen küçük günahları ehemmiyetsiz görmekten daha ehven olabilir. Meselâ, zina etmek, nefsin altında kalıp ezilmişliğin ifadesidir. Buna karşılık, sürekli olarak harama bakmak, hafife alındığı takdirde zina derecesinde bir günah olabilir. Aynı şekilde, bir-iki gıybetle, bir yerde köçeklik yapma ölçüsünde günaha girilebilir. İnsan, insan ise, harama bakma günahından da, gıybet günahından da ömür boyu ızdırap duymalıdır.

  Bir de, büyük günahlardan daha büyük bir günah vardır ki, o da, insanın neyi veya neleri kaybettiğinin farkına varmamasıdır. Mânen terakki edemediği gözlenen çok kimseler var ki, zannediyorum bunlar, küçük günahları ehemmiyetsiz görmekte, bu da, onların terakkilerine mâni olmaktadır.

+ Yorum Gönder