+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Büyük günahları işlememek için küçük günahları mübah görmek caiz midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Büyük günahları işlememek için küçük günahları mübah görmek caiz midir?

  Sual: Büyük günahları işlememek için küçük günahları mübah görmek caiz midir?

  Adet günü ile ilgili celiskili ve farkli ifadeler aldim lütfen düzeltirmisiniz baslikli bir soru sormustim size fakat yanit alamadim lütfen yanitlarmisiniz. ? 2. m.deniz
  Devamlı Üye

  Cevap: Büyük günahları işlememek için küçük günahları mübah görmek caiz midir?


  Reklam  Cevap: Büyük günah işlemek, bazen küçük günahları ehemmiyetsiz görmekten daha ehven olabilir. Meselâ, zina etmek, nefsin altında kalıp ezilmişliğin ifadesidir. Buna karşılık, sürekli olarak harama bakmak, hafife alındığı takdirde zina derecesinde bir günah olabilir. Aynı şekilde, bir-iki gıybetle, bir yerde köçeklik yapma ölçüsünde günaha girilebilir. İnsan, insan ise, harama bakma günahından da, gıybet günahından da ömür boyu ızdırap duymalıdır.

  Bir de, büyük günahlardan daha büyük bir günah vardır ki, o da, insanın neyi veya neleri kaybettiğinin farkına varmamasıdır. Mânen terakki edemediği gözlenen çok kimseler var ki, zannediyorum bunlar, küçük günahları ehemmiyetsiz görmekte, bu da, onların terakkilerine mâni olmaktadır.


+ Yorum Gönder