+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Şafii mezhebinde ve kaza borcu olan biriyim teravih namazında nasıl niyet etmeliyim ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şafii mezhebinde ve kaza borcu olan biriyim teravih namazında nasıl niyet etmeliyim ?

  Sual: MERHABA ben şafii mezhebinde ve kaza borcu olan biriyim teravih namazında nasıl niyet etmeliyim ben sırasıyla öğle ikindi ve yatsı namazlarını niyet ettim dört rekat. kaza namazını kılmaya uydum hazır olan imama diyerek namaz kılıyorum doğrumudur teşekkürler ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: şafii mezhebinde ve kaza borcu olan biriyim teravih namazında nasıl niyet etmeliyim ?


  Reklam  Cevap: -Kaza namazlarının gecikmesi açısından, kaza namazı borcu olan kimselerin nâfıle ve sünnet namazlara vakit ayırıp ayıramayacağı konusu, mezhepler arasında ihtilaflıdır.

  -Şâfiî mezhebinde, kaza borcu olan kimselerin günlük farz namazlar dışında, ister beş vaktin farzı ile birlikte kılınan sünnetler, ister terâvih, teheccüd... Gibi diğer sünnet ve mutlak nafileler olsun, kaza borcunu tamamlamadıkça, sünnet ve nafile kılarak kaza namazlarını geciktirmeleri haramdır. Ancak bu hükmün anlamı, diğer boş zamanları değerlendirmeyip, sadece sünnet yerine kaza kılarak borçların tamamlanması değil; kaza borcu olan kimselerin, sünnet kılacak kadar zaman bile kaza borçlarını geciktirmelerinin câiz olmadığıdır.

  İrfan YÜCEL
  Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi

+ Yorum Gönder