+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslamda resim çizmek günah mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslamda resim çizmek günah mıdır?

  Sual: gecenlerde bir programda resim cizmek ğin caiz olmadığını özellik insan resimlerinin tamamını deil biraz eksik cizilerek yapılacağını heykellerde bu gecerliymiş bunu öğrenmek istedim zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim hayırlı akşamlar ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: İslamda resim çizmek günah mıdır?


  Reklam  Cevap: İbnu Ömer (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Şu resimleri yapanlar var ya, -bir rivayette: "Şu resimlerin sahipleri var ya! Kıyâmet günü azab olunacaklar Onlara: "Şu yaptıklarınızı diriltin" denir"
  Buhâri, Libâs 89, Tevhîd 56, Müslim, Libâs 103, (2018) Nesâî, Zînet 114:, (8, 215)


  Hz Âişe (radıyallâhu anhâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) bir seferden dönmüştü (O yokken) ben, yüklüğün önüne, üzerinde resimler bulunan bir bez çekmiştim Resülullah perdeyi görünce, çekip attı, (öfkeden) yüzü de renklenmişti "Ey Âişe! buyurdular, bil ki, Kıyamet günü insanların en çok azab görecek olanı Allah'ın yarattıklarını taklid edenlerdir"
  Hz Âişe rivayetine devamla dedi ki: "Biz o bezi kestik bir veya iki minder yaptık"
  Buhâri, Libâs 91, 95 Müslim, Libâs 87, (2105) Muvatta, İsti'zân 8, (2, 966, 967) Nesâî, Zînet 112, 113, (8, 213) İbnu Mace, Libâs 45, (3653)


  İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ)'ın anlattığına göre: "Kendisine bir adam gelip: "Ben ressamım, şu resimleri yaptım Bana bu hususta fetva ver!" dedi İbnu Abbas adama: "Bana yaklaş!" emretti, adam yaklaşınca: "Bana daha da yaklaş!" dedi Adam yaklaştı İbnu Abbas elini başının üzerine koydu ve: "Ben Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ı dinledim Şöyle diyordu: "Bütün tasvirciler ateştedir Allah ressamın yaptığı her bir resim için bir nefis koyar ve bu ona cehennemde azab verir" İbnu Abbas devamla adama dedi ki: "İlla da resim yapacaksan ağaç yap, canı olmayan şeyin resmini yap"
  Buhâri, Büyü 104 Müslim, Libâs 99, (2110) Nesâî, Zinet 112, (8, 212, 214)


  Yine İbnu Abbas (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "kim resim yaparsa, Allah onu Kıyamet günü, yaptığı resim sebebiyle, onlara ruh üfleyinceye kadar azab eder Hiçbir zaman da ruh üfleyici değildir"
  Buhâri, Ta'bir 45, Tirmizî, Libâs 19, (1751) Nesâî, Zinet 114, (8, 215)


 3. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Selamün Aleyküm

  Hadislere peki ! Ama resim yapan kişi Allah'tan başkası ruh veremez bilincinde olarak resim yapsa ne dersin ?
  ki resimi yapan ona hayat verme niyetini aklından bile geçirmiyorsa yine de azab görür mü ?

 4. Misafir
  Kardeşim bazı hadisler döneme göre degerlendirilmelir.
  Mesela efendimiz bir dönem bayanlara camiye gitmesi söylemiş bir zaman da yasaklamıştır.buna benzer bir örnekde efendimiz bir dönem kabir ziyareti yasaklamış ve bir zaman da gitmeleri için nasihatlerde bulunmuştur.
  Bu dönemin şartlarına göre degişmektedir elbette.çünkü bu konuyu merak ederek hocama sordugum da bana dedıgı müslümanların içlerinde bir nebze de olsun şüphe olmayana kadar onlar için allaha baglılıgı arttırmak için dönem dönem bazı şeyler yasaklanmıştır. Dedi..
  Umarım açıklayıcı olmuştur. Hepimiz de biliyoruz ki niyetler önemlidir.. Artık biz müslümanlar her konu da profosyenel olmalıyız..buna resım de dahil..
  Selam ve dua ile..

 5. Misafir
  Ya zaten islam dini samatla ic icedir. Sanat ozellikle resim toplu bir iletisim aracidir ki gavurlarbunu dinlerini yaumak icin 25.kareye sıkistirdigi seyleri biz neden dinimizi yaymak icin yapmayalim . Ressam niyeti iyiyse insanlarin cinsel organlari disinda ( cunku bunlari cizmenin bi mantigi yok anatomide vucuda sekil vermedigi icin)
  Heryerini cizerbilir ha ama mesela (kadin cizerkene meme cizmeden kiyafet cizersen yeterince saglam olmaz ) sen memesi acik kari cizersen ki o gunahtir. Ama memesini cizip ustune kiyafet cizersen baskalarini harama sokmamis olursun , niyetin iyi oldugu icin sen de harama girmezsin. Islam dini belli olculer disinda sanata hicbir engel koymamistir( belli donemler disinda) yani rahat olun niyetiniz iyiyse ve baskalarini hatama sokmadikca belirli insanlarin suratini ve melekler Allah vs gibi belirli varliklari cizmedikce istediginiz gibi cizin .
  serbestsiniz.

 6. Muslim
  Üye
  sen heva ve hevesine göre konuşamazsın. canlı resmi yapmak(insan, kedi, köpek, hayvan vb) kesinlikle haramdır. ve çokta çetindir azabı. birisi eğer seviyorsa resim yapmayı, "cansız" nesneleri çizebilir.

 7. Misafir
  slm millet,

  hayranim size.. hepiniz Allah CC. tarfindan bilgilendirilmis insanlarsiniz masallah.. ne kadar kesin, kararli ve tecrübeli siniz sasiriyorum... sanki öldünüz ve geri dirildiniz de topluma dogrulari yaymak size görev verildi:-)
  hic akla gelirmi ki acaba bu cizim ve heykelcilerin o zamana göre, insanlarin cesit cesit putlara, heykellere form veren ve böylelikle cahil, su an sizin konustugunuz gibi bilgisiz veya cok kendini bilgin sayan, bizzat sanki Allah Cc. size yönelmis gibi konusan.. sinirleniyorum... INSAN larin putlarda, ve heykelde can olmadigini o zamanin insanina (aslnda bu zamanda da fazla gelisim yok ama..) anlatmaka amaciyla Peygamber efendimiz bazi yasaklari koymus.
  peki o zaman ingternette isisniz ne?? her taraf resim, cizim, ve canli insalar var burda.. hasa .. acaba internet binevi o da o zaman Allah Cc. sirk kosmak olmasi gerek sizin mantiginizca?????
  acikcasi: o zamanin ve o yörenin insani, yeni dogan kiz yavrularini diri diri gömerken, istedigi kadar es edinip istedigini kesip tutan (akli ve mantigi siz ölcün lütfen) bazi yasaklar getirmesi gerekiyordu.
  bide böyle düsün
  eminim Allah Cc. ve Peygamber efendimiz insanoglunun hala cahilligine ya gülüyorlar ya da agliyorlar... hic ama hic anlamamislar diye..

+ Yorum Gönder
islamda resim,  islamda resim çizmek,  eksik resim çizmek gunah mi,  resim yapmak günah mı,  süret remmi çizdiyimizde eksik çizersekde gunakmidir,  resim çizmek günah mı,  resim tasarim vb. yapmak gunahmi