+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Vatan-i asli ne neresi oluyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Vatan-i asli ne neresi oluyor?

  Sual: selamun aleykum.hemen soruma geçiyim sayın hocalarım.

  Bayanın doğum yeri Erzincan ve ailesi de orda.
  Erkeğin doğum yeri Burdur ve ailesi de orda.

  Bunların nikahı ve ilk zifaf olayı Siirt'te oluyor ama orda oturmuyolar sadece iş icabı ordayken bu olaylar gerçekleşiyor.

  Erkek iş sebebiyle geçicide olsa (yaklaşık 3 yıl) Eskişehir'de eşiyle birlikte ikamet edecekler.

  Bu kişilerin vatan-i asli'si neresi oluyor? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: vatan-i asli ne neresi oluyor?


  Reklam  Cevap: Şafii Mezhebine göre bir kimse 144 km veya daha fazla bir yolculuğa çıkarsa misafir sayılır.Dört rekatlı namazını kısaltıp ikiye indirebilir. Yine gitmek istediği yere vardığında da dört günden önce kalmaya niyet ettiğinde yine misafir sayılır. Ama yerleştiği yere varırsa veya 144 km.lik yolculuktan aşağı bir yolculuğa çıkarsa veya uzun bir yola çıkarsa,ama orada dört gün veya daha fazla kalmak isterse mukim sayılır,seferi namaz kılamaz.

  Hanefi Mezhebine göre durum değişiktir,

  Vatan üç çeşittir:

  1-Vatan-ı aslıdır:
  Vatan-ı Asli bir insanın doğup büyüdüğü veya evlenip içinde yaşamak istediği veya yerleşip kalmak istediği yerdir.

  2-Vatan-ıikamettir:Bu da yukarıda sayılan şeylerden birisi olmamakla birlikte bir misafirin on beş gün veya daha fazla bir süre kalmak istediği yerdir.Mesela ;Adanalı bir vatandaş İstanbula gidip ticaret veya okumak gibi bir iş için on beş günden fazla kalmak istediğinde İstanbul kendisi için Vatan-ı ikamet sayılır. Hem Vatan-ı asli de hemde vatan-ı İkamette seferi namaz söz konusu değildir.

  3-Vatan-ı Sükna:Bir misafirin onbeş günden az kalmak istediği yerdir.Vatan-ı sükna da bulunan bir misafir seferde olduğu gibi seferi namazını kılacaktır.Buna göre yaklaşık olarak 85 km.likbir yola çıkan bir kimse giderken ve gelirken yolculuk esnasında seferi namazı kılacağı gibi varacağı yer vatan-ı asli ile ikamet olmadıktan sonra yine seferi namazı kılacaktır.

  İslam Fıkhı Ansiklopedisi

+ Yorum Gönder