+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimiz teravih namazını sekiz rekat mı kılmıştır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimiz teravih namazını sekiz rekat mı kılmıştır?


 2. Candle
  Devamlı Üye

  Cevap: Peygamberimiz teravih namazını sekiz rekat mı kılmıştır?


  Reklam  Cevap: Teravih namazı sünnet-i müekkededir; azı iki çoğu yirmi rekâttır. Ancak Medine halkının Ömer b. Abdülazîz'in zamanında otuz altı rekât teravih namazı kıldığı rivayet ediliyor.(Fethü'l-Bari, c. 4, s. 220)

  Çeşitli hadîslerden anlaşıldığına göre Peygamber (sav) teravih namazını sekiz rekât olarak kılmıştır. Fazlasını ne kılmış ne de emretmiştir. Buharî Aişe (ra)'den şöyle rivayet ediyor:

  "Peygamber (sav) Ramazan-ı şerifin içinde ve dışında (nafile olarak) onbir rekâttan fazla kılmazdı. Dört rekât namaz kılardı. Ne kadar uzun ve güzel olduğunu sorma. Bir daha dört rekât kılardı. Ne kadar güzel ve uzun olduğunu sorma. Sonra üç rekât kılardı."

  Müslümanlar o zaman camide cemaat halinde teravih namazı kılmazlardı. Amma herkes evinde kılmasına devam ediyordu. Bu durum Hazret-i Ömer (ra)'in hilafetine kadar devam etti. Hz. Ömer (ra) dağınık olarak teravih namazını eda eden Müslümanları bir araya getirerek onlara bu namazı kıldırttı.

  İlave bilgi için tıklayınız:

  Teravih namazının rekat sayısı kaçtır? Bir selamla kaç rekat kılınabilir?..

+ Yorum Gönder