+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimiz bir şeyi sürekli yaparsa o şey farz kılınır. Bu yüzden teravih namazını cemaatle kıldırmaya devam Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimiz bir şeyi sürekli yaparsa o şey farz kılınır. Bu yüzden teravih namazını cemaatle kıldırmaya devam

  Sual: Peygamberimiz (a.s.m) bir şeyi sürekli yaparsa o şey farz kılınır. Bu yüzden teravih namazını cemaatle kıldırmaya devam ettirmedi. Buna göre Peygamberimiz (a.s.m) bir şeyi sürekli yaparsa o şey farz kılınır ifadesini açıklayabilir misiniz? ? 2. Candle
  Devamlı Üye

  Cevap: Peygamberimiz (a.s.m) bir şeyi sürekli yaparsa o şey farz kılınır. Bu yüzden teravih namazını cemaatle kıldırmaya


  Reklam  Cevap: Bildiğimiz kadarıyla, "Peygamberimiz (a.s.m) bir şeyi sürekli yaparsa o şey farz kılınır” hükmü herhangi bir ayet veya hadiste bulunmamaktadır. Efendimiz’den öyle bir söz nakledilmemiştir.

  Teravih konusunda Efendimizin “korktum ki farz kılınır” manasındaki ifadesi, “bir şeyi sürekli yaparsa o şey farz kılınır” anlamını çıkarmak isabetli değildir. O sadece farz olmayan bir şeyin farz olma endişesinden kaynaklanıyor. Yani bu endişe “peygamberin sürekli kıldığı bir şey farz olur” hükmünü ihtiva etmez. Nitekim, Efendimiz, sürekli misvak kullandığı halde farz olmamıştır. Bazı namazalara bağlı ratibeleri/müekked sünnetleri sürekli kıldığı halde farz olmamıştır. İslam’da ne kadar müekket sünnet varsa, hepsi genellikle sürekliliği ifade edecek kadar devamlı yapılmış fakat farz olmamışlardır. Bunlar da gösteriyor ki, soruda olduğu gibi öyle bir hüküm çıkarmak isabetli değildir.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder