+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Gayri müslim komşularımıza yaptığımız iyilikler sevap olur mu. Ateist birisine tebliğde bulunurken nelere dikkat edilmel Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gayri müslim komşularımıza yaptığımız iyilikler sevap olur mu. Ateist birisine tebliğde bulunurken nelere dikkat edilmel


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Gayri müslim komşularımıza yaptığımız iyilikler sevap olur mu. Ateist birisine tebliğde bulunurken nelere dikkat


  Reklam  Cevap: Gayri müslim komşularımıza yaptığımız iyilikler sevap olur mu. Ateist birisine tebliğde bulunurken nelere dikkat edilmelidir?

  Soru

  Yurt dışında kalıyoruz ve komşularımız müslüman değil. Yeri geldiğinde yardım ediyoruz. Onlara yaptığımız iyiliklerle bir muslumana yapılan yardımın sevabı aynımıdır? Onlar da teşekkür ediyor ama bir müslüman olsa hayır duasını alırdık. Allah rızası için yaptığımızdan aynı sevabı alır mıyız? Birde bazısı dinsiz Allahı anlatmak istediğimizde nerden baslamalıyız. Müslümanlığı ancak yasayarak anlatabiliriz. Onlarında ilgisini cekiyor ama onlar haşa yaratıcı yok dediğinde biz hemen tepki verelim mi sakin mi olalım?


  1-
  İkramda bulunulurken müslüman komşu gayri müslim komşuya tercih edilir mi?

  Soru

  Kapı komşumuz Allaha inanmıyorsa ve başka bir komşumuz yer olarak daha uzak fakat imanlıysa bir ikram söz konusu olduğunda önce kime verilmelidir? Daha yakın, komşu hakkı çok diye inanmayana mı yoksa uzak ama imanlı diye diğer komşuya önce verilmeli?
  Dinimiz bu konularda müslüman ve gayri müslim şeklinde bir ayrım yapılmasını doğru bulmamış ve komşu hakkı konusunda her ikisini de eşit görmüştür.

  Sadaka ve ikramda bulunulurken kişinin durumu ve ihtiyacına göre değerlendirme yapılmalıdır. Hangi taraf daha muhtaç ise ona verilmelidir. Ayrıca sadaka verileceği zaman dinen haram olan şeylere değilde ihtiyaçlarına harcama yapana verilmesine dikkat etmesinde fayda vardır.


  2- Ateist olsun veya her hangi bir kimse olsun bunlara İslamiyeti anlatırken dikkat edilmesi gereken iki ana husus vardır:

  Birinci tip muhatap: Bunları hakikatperest olup hakkı bulmak için soru sorar ve tartışırlar.

  İkinci tip muhatap: Bunların amacı hakikatı bulmak değil insanların aklını karıştırmaktır.

  Birinci kısım hakikatperest hakkı bulmak için konuşan insanlara İslamiyeti anlatmak bunlara zaman ayırmak güzeldir. Ne kadar da anlatılsa israf olmaz.

  İkinci kısım olanlar ise bunları amacı hakkı bulmak olmadığından bunlarla konuşmak zaman kaybıdır. Bu tip olanlar sordukları sorunun cevabını almadan başka bir soru sorarlar dinleme zahmetinde bulunmazlar. Bunlara dinlemeleri şartıyla İslamın hakikatları anlatılabilir. Ancak batılı hak kabul edenlere karşı hak dava etmek hakka karşı bir nevi hürmetsizlik olacağından bunlarla zaman kaybetmemek en iyisidir.
  sorularlaislamiyet

+ Yorum Gönder
gayrimüslime yardım etmek