+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Komşu kızına göz koyanın islamdaki durumu nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Komşu kızına göz koyanın islamdaki durumu nedir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Komşu kızına göz koyanın islamdaki durumu nedir?


  Reklam  Cevap: Peygamberimizin "Allah'a ve âhiret gününe iman eden komşusuna iyilik etsin" (Buhârî, Edeb, 31) "
  Allah katında dostların en iyisi arkadaşına, komşuların en iyisi de komşusuna en iyi davrananıdır" (Tirmizî, Birr, 28) sözleri komşularımıza iyi davranmamız bir imani ve ahlakî görevdir.

  Komşumuz bizden güvende mi?

  Bu görevin yanında bir de komşumuz bizden emin olmalı, bize güven duymalı, bizden bir zarar görmemeli.

  Bunun ölçüsün de yine Peygamberimiz'den öğreniyoruz:

  "Allah'a ve âhiret gününe iman eden komşusuna eziyet etmesin." (Müslim, iman, 73, 75), "Komşusu, kötülüklerinden emin olamayan kişi iman etmiş olmaz" (Tirmizî, Kıyame, 60) "Şerrinden komşusunun güveninde olmadığı kimse gerçek mü'min olamaz" (Müslim İman, 73)

  İnsan komşusuna iki şekilde eziyet eder. Biri maddi, diğer manevi yönden. Maddi açıdan ya evine, malına, mülküne zarar verir veya eliyle diliyle hırpalar.

  Manevî yönüyle de ırzına ve namusuna göz diker, aile sırlarını çevreye yayar. Özellikle komşunun namusuna göz dikmek günahın katlanmasına sebep olur.

  Komşu kızına göz koyanın durumu

  Bir soru üzerine Peygamberimiz, Allah'a ortak koşmak ve açlık tehlikesi ile çocuk öldürmekten sonra en büyük günahın, "komşunun hanımıyla zina etmek" olduğunu haber verir. Bir başka ifadesinde de Peygamberimiz, "Komşusunun karısıyla zina yapanın günahı, on kadınla zina yapan adamın günahından daha ağırdır." (Ebû Dâvud, Talâk:50.)


  Mehmet Paksu


+ Yorum Gönder