+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Tecvidin içerdiği konular nelerdir ve kaç tanedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tecvidin içerdiği konular nelerdir ve kaç tanedir?


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Tecvidin içerdiği konular nelerdir ve kaç tanedir?


  Reklam  Cevap: Tecvid nedir ? hakkında bilgi


  Kıraat ilmi içinde yer alan Tecvid, Kur'an okuma usulü ve ilmidir. Harflerin çıkış yeri, sıfatı, uzun veya kısalığı, genişlik veya darlığı, birleştirme ve ayırma, kalın ve ince vurguları konuları bu ilmin konularıdır.
  Kelime manası olarak Tecvid (cewede) kökünden gelip, bir şeyi güzel yapmak, süslemek, hoşça yapmak manasına gelir. Cewde Arapça’ da kalite demek olur ki, bir şey çok güzel olduğu zaman kullanılır. Kur’an-i Kerim’i çok güzel ve kuralına göre okuyan insana, Kur’an-ı okumasıyla güzelleştiren manasında “mucevvid” denir.
  Terim manası ise harfin hakkının verilerek çıkış yerine göre, gerek zati (her zaman onda bulunan, yani harften ayrılmayan, Belirtilmediğinde genellikle namazın bozulduğu) gerekse arızi (değişikliğe uğrayan başka bir değişle; harften kalktığında harfin zatını değiştirmeyen, namazın bozulmasına neden olmayan) sıfatların hakkı verilerek Kur`an-ı kerimin okunmasıdır.
  Aşir okumasında tertil denilen usul uygulanır. Tertil, Kur'anın tecvid usullerini tam uygulayarak ağır okumak demektir. Hatim ve namazda tedvir -hızlı okuma- yapılır. Çok hızlı okumaya hadr denir.
  Türkiye'de okutulan en meşhur tecvid kitabı Karabaş Tecvidi'dir
  .

 3. Misafir
  harika bi sayfa çok teşekkürler her cevabı buldum

+ Yorum Gönder
tecvit nedir,  tecvit kuralları kaç tanedir,  tecvid kuralları kaç tanedir,  teçvid nedir