+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hanefi mezhebine göre itikaf Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hanefi mezhebine göre itikaf


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Hanefi mezhebine göre itikaf


  Reklam  Cevap: Hanefi mezhebine göre itikaf hakkında bilgi
  hanefi mezhebi itikaf

  Günümüzde itikafın şartları ve adapları nelerdir? Cep telefonu kullanılabilir mi? Söz konusu camide sizden başka itikafa giren varsa, kendi aranızda cemaat olursunuz. Akşam namazında dışarıdan gelen cemaatin olmaması itikafınıza zarar vermez.

  Hanefi Mezhebi'ne göre, itikafın şartlarından biri içinde cemaatle namaz kılınan bir camide olmasıdır. Bundan maksat, imam ve müezzini olan resmi bir caminin olmasıdır. Bu özelliğe sahip olan bir camide -beş vakit namaz kılınsın, kılınmasın-, itikafa girmeye uygundur.(bk. Fethu’l-Kadir, 2/106; V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/693).

  İtikaf esnasında asıl olan dünyadan tamamen sıyrılıp Allah’a yönelmektir. Bu sebeple, zorunlu olmadığı sürece dünya kelamına rağbet etmemek lazımdır. Bununla beraber, kişi, itikaf esnasında -malı camiye getirmeden- zaruri olan ihtiyaçları için alış-veriş bile edebilir.(a.g.e, 2/708). O halde bir zaruret varsa, itikafta olan kişinin telefonla konuşmasında bir sakınca yoktur. Yeter ki, dinî hislerinin dağılmasına sebep olmasın.

  Camiyi kirletmeyecek yemek türlerini tercih etmeli, itikafın ruhuna uygun olarak fazla leziz şeylere heveslenmemeli, günlük veya on günlük süreye göre yiyecekler tespit edilmeli, her zamankinden daha çok israftan kaçınmalıdır.

  Yemekler günlük geliyorsa, mümkün ölçüde -tecrübeye dayanarak- fazla gelmesine mani olmalıdır. Şayet birkaç günlük geliyorsa ve bunun hacmini tespit edemiyorsa, bozulmasına mani olacak şekilde bir yerlere vermeli, o da olmazsa, hayvanlara yedirmelidir. Özetle israf olmasını önleyecek tedbirler ne ise onlar alınmalıdır.

  Yatmak konusunda ise mühim olan caminin mihrap kısmından, gelen cemaatin huzurunu bozan yerlerden uzakta olmaktır. Mümkün olduğunca -evde olduğu gibi- sünnete uygun yatmaktır. Kolay gelsin, Allah ibadetlerinizi kabul etsin; bizi de duada unutmayın.

 3. nurya
  Devamlı Üye
  ramazanın son on günü daha çok ibadet etmemiz gerekirken hep dünya telaşı ve bayram hazırlığı telaşı daha çok ibadet etmemizi gereken günlerimizi harcıyor ben bu duruma üzülüyorum

+ Yorum Gönder