+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Gece mezarlık ziyareti yapılır mı? Peygamberimiz (s.a.v.) yapmış mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gece mezarlık ziyareti yapılır mı? Peygamberimiz (s.a.v.) yapmış mıdır?


 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Gece mezarlık ziyareti yapılır mı? Peygamberimiz (s.a.v.) yapmış mıdır?


  Reklam  Cevap: Kabir ziyaretinde herhangi bir zaman sınırlaması yoktur.

  Hz. Aişe (R): "Rasulullah (S) ın, kendisiyle kaldığı bir gece, kalkıp sessizce Baki' Mezarlığı'na doğru gittiğini, kendisinin de onu takip ettiğini söylüyor. Geriye dönünce nereye gittiğini soruyor ve Hz. Peygamber (S), Cebrail'in gelip: "Rabbin Baki' Mezarlığı'na gitmeni ve oradakiler için istiğfar etmeni sana emrediyor." dediğini; kendisinin: "Nasıl diyeyim?" sorusuna karşılık da yukarıdaki duayı öğrettiğini söylediğini haber veriyor. (Müslim, Sahih, Cenâiz, 35. c. II, s. 669-670: Nesâî, Sünen. Cenâiz, 103, c. IV,s. 93; Ayrıca bkz. A. b. Hanbel, Müsned, c. IV, s. 76, 111; İbn Mâce, Sünen, Cenâiz, 36, c. I. s. 493.)
  Hz. Aişe (R), daha sonraki gecelerde de, Rasulullah'ın kendi yanında kaldığı zaman, gecenin sonunda Medine-i Münevvere'deki Baki' Mezarlığı'na çıkıp şöyle dediğini haber veriyor: "Selâm size ey mü'min kavimler yurdunun sakinleri! Yarın vaki olacak diye va'doluna geldiğiniz şey sizlere gelmiştir. Sizler, ölüm ile yeniden dirilme arasındaki müddette bekliyorsunuz. Biz de inşaallah size kavuşacağız. Ey Allah'ım! Baki'ul-Garkad ahalisine mağfiret eyle." (Müslim, Sahih. Cenâiz, 35, c. II. s. 669; Nesâî. Sünen, Cenâiz, 103, c. IV, s. 94.)

 3. mum
  Administrator
  Gece mezarlığa gitmek caizdir dini bir engel yoktur.
  Gece kabristana gidilmez diyenlerin bir delilleri yoktur.

+ Yorum Gönder
gece mezarlığa gidilir mi,  gece mezarlığa gitmek,  akşam mezarlığa gidilir mi,  akşam mezarlığa neden gidilmez,  gece mezar ziyareti olur mu,  gece kabir ziyareti,  gece mezarliga gidilir mi