+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hayale dayanan roman yazmak veya bunu okumak caiz midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hayale dayanan roman yazmak veya bunu okumak caiz midir?

  Sual: Selamun aleykum.Öncelikle hayırlı ramazanlar hepinize.
  Ben eski üyeniz Musab.b.Umeyr.Şifremi unuttuğum için kayıtsız üye olarak aklıma takılan bir soruyu sormak istiyorum.

  Uzun bir süredir yazarlığa adım atma yolunda nacizane ve basitte olsa ilerlemekteyim.Öncelikle şimdiye kadar ne yazdığımı belirtmek istiyorum:Ben şimdiye kadar çok az da olsa şiir yazdım.Öncelikle aşk şiirleri ile başladı bu durum ve daha sonra Allah'a aşk ve Peygambere aşkla devam etti.(İşin garip yanı bu siteye üye olduktan sonra bu değişim oldu.Allah sizden razı olsun.)
  Ve uzun süredir bir roman yazma isteği var bende.Ve bu yetenekte bilir ve takdir edersiniz ki roman okuma ile oluşan bir yetenek.(Not olarak belirteyim: Kesinlikle çok uçuk ve sapkın romanlar ve kitaplar okumam ve okutmam ama gelin görün ki çok islami içeriği olan romanlarıda okumadım şimdiye kadar.)
  Şu sıralar Allah'ıma binlerce kez şükürler olsun ramazanın bereketinden midir nedir? Yazmak istediğim romanın temellerini attım.Yani ana hattı belli oluyor yavaş yavaş.Şu ana kadar yaptığım sadece yazacaklarım hakkında kısa kısa notlar almak.Yani ana hattını meydana çıkarıyorum.Neyse fazla detaya inmek istemiyorum ve şunu söylemek istiyorum:Yazmak istediğim romanın konusunuda bugün küçükçe yazdım.İnsanlık alemine din ve güzel yaşayış adına güzel ve kısa kısa mesajlar verebileceğim bir mürid ve mürşit hikayesi veya romanı inşaallah yazmak istediğim roman.Güzel, kaliteli ve biz müslümanlara iyi dersler verebilecek küçük bir roman yazmak istediğim için bu senelerimi ve büyük bir emeğimi alacak gibi duruyor.

  Ve ben ihyau ulumiddin kitabının ilim kısmından çok etkilendiğim için hayırlı ilim ve diğer ilimler kısmı kafamı çok kurcalıyor.İnsan ilmiyle amel etmeli fakat ilminden rütbe vs. beklememeli diyor orada.Ve yazdığımızın da hayırlı olması gerekmektedir bu nedenle.Şimdi benim düşüncem şöyle herkes İmam Gazali ve diğer alimlerimiz gibi büyük bir görüş sahibi olamaz.Ve bunu dile getiremez.Fakat islami ilimlerden elde ettiğim bilgiyi romanda mesajlar vererek aktarabilirim diyorum.Ve bu işin sevabı günahı kafamı kurcalıyor.
  Araştırırken sorularla islamiyette şöyle bir yazı çıktı karşıma:

  Hayale dayanan roman yazmak veya bunu okumak caiz midir?
  Soru
  roman okumalımıyız.bazı çevreler roman okumanın caiz olmadığını söylüyor.gerek dünya klasikleri olsun gerek türk romanları olsun bunları okumanın bir sakıncası var mı? okusakta belli bir sınırlaması var mı?

  Kullanıcı: prens | Tarih: 21-Aralık-2006, Saat: 14:37:45
  Cevap
  Değerli kardeşimiz;  Hayale dayanan roman; fayda verip İslâm'a ve güzel ahlâka hizmet ederse caizdir. Neslin âkidesini ve ahlâkını bozup gerçekleri değiştirirse haramdır. Mesela: Makâmât-ı Harir'de al-Hâris bin Humman eI-Sürûcî'den rivayet edilen hikâyelerin esası yoktur. Buna rağmen faydalı olduğu için okunmasında bir sakınca görülmemiştir. Fıkralar da hikayeler gibi değerlendirlir. Buna göre İslam Dininin inanç ve ibadet esaslarına aykırı olmayan yazıları okumanın bir sakıncası olmaz.

  (İbn Abidin, c. 5. s. 260; Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II.203)  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


  Şimdi sizlere sormak istediğim benim ne yapmam gerekir.Dediğim gibi kısa ve özlü olarak dini mesajlar vermek amacım ve bir olaylar birikimi sunmak okurlarımız olursa onlara.Bu işin sevabı günahı nedir?

  Sizin tavsiyeleriniz ve görüşlerinizi merak ediyorum.

  Selametle. ? 2. imam
  Üye

  Cevap: Hayale dayanan roman yazmak veya bunu okumak caiz midir?


  Reklam  Cevap:
  Şimdi sizlere sormak istediğim benim ne yapmam gerekirDediğim gibi kısa ve özlü olarak dini mesajlar vermek amacım ve bir olaylar birikimi sunmak okurlarımız olursa onlaraBu işin sevabı günahı nedir?

  Sizin tavsiyeleriniz ve görüşlerinizi merak ediyorum
  Kardavi hayale dayanan romanları yazmakta bir sakınca yok diyor.
  hatta kendi bile bir roman yazmış.
  sonuç olarak iyi mesajlar vermek için roman yazmak hikaye uydurmak caizdir.

+ Yorum Gönder
roman okumak günah mı,  kitap okumak günah mı,  roman yazmak günah mı,  hikaye yazmak günah mı,  roman okumak caiz mi,  fantastik kitaplar gunah mi ,  roman yazmak gunah mi