+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Şükür secdesi ve tilavet secdesi için belirli bir vakit varmıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şükür secdesi ve tilavet secdesi için belirli bir vakit varmıdır?


 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  Cevap: Şükür secdesi ve tilavet secdesi için belirli bir vakit varmıdır?


  Reklam  Cevap: Kerahet vaktinde namaz kılmanın mekruh olduğunu biliyoruz. Ancak tilavet secdesi yapılabilir mi?

  Cevap: Kerahet olmayan vakitlerde okunmuş bir secde ayetinin secdesi kerahet vaktinde yapılamaz. Kerahet vakti içinde okunmuş ise kerahet vaktinin çıkmasına tehir etmelidir. Cemaat karşısında okunduğunda dağılma sebebiyle unutup yapamamaları ihtimal dahilinde bulunduğundan, kerahet vaktinde okunan ayetin secdesini kerahet vakti içinde yapmak caiz görülmüştür.


  ŞÜKÜR SECDESİ

  Şükür Secdesi Nasıl yapılır?

  Bir nimete kavuşmaktan dolayı veya bir musibet ve sıkıntının zâil olmasından ötürü, dileyen tıpkı tilâvet secdesinde olduğu gibi secdeye gidebilir. Buna şükür secdesi denir. Şükür secdesi müstehabdır. Resûl-i Ekrem Efendimiz ve ashâbı, zaman zaman yapmışlardır. Meselâ Rasûlüllah Efendimiz, Ebu Cehl'in kesik başını görünce, 5 kere şükür secdesine kapanmışlardır.


  Şükür secdesinin kerahat vaktinde yapılıp yapılamayacağı hakkında bir bilgiye ulaşamadım. Ama kanaatim kerahat vakti dışında yapmaktır.

+ Yorum Gönder
şükür secdesi,  kerahat vaktinde tilavet secdesi yapilirmi