+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Arabi ayların ilk cuma günü hangisidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Arabi ayların ilk cuma günü hangisidir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Arabi ayların ilk cuma günü hangisidir?


  Reklam  Cevap: Hicri takvimlerde kullanılan aylar. Uzunluk bakımından iki türlü sene vardır: Şemsi sene, Kameri (Hicri) sene. Şemsi sene, güneş senesi olup, dünyanın güneş etrafında bir kerre döndüğü zamandır. 365, 242 gündür. Kameri sene ise, Ay’ın Dünya etrafında 12 kere döndüğü zaman olup, 354, 367 gündür. Güneş yılı Kameri yıldan 10,875 gün daha uzundur. Bu farkdan dolayı Şemsi sene 32,5 olunca Kameri sene 33,5 oluyor. Kameri sene adedi 32,58/33,58 = 0,97023 ile çarpılınca, Şemsi sene olur. Bir arabi ay, hilalin görülmesi ile başlar ve ikinci görünmesine kadar devam eder. Önceden hesab ederek hangi gün görülebileceği anlaşılır ise de esas olan gözle görülmesidir. Hilal, yani yeni ay, doğduğu geceden önceki gecelerde hiç bir yerden görülemez. Ay, yer küresinin etrafında dönerken, her ay bir kerre, ay ile güneş, yer küresinin aynı tarafında olarak üçü bir doğrultuda bulunurlar. Bu hale “içtima-i neyyireyn” denir. Bu halde iken, ayın bize karşı olan yüzü, güneşi görmediği için karanlık olur. Bu sebepten ay görünmez. Ayın görünmediği zamana da “muhak” denir. İçtima zamanı, ilmi esasa göre hazırlanmış takvimlerde her ay için yazılıdır. İçtimadan sonra, ay muhaktan kurtulup, güneş batarken, batı tarafından ufuk üzerinde hilal şeklinde görülür. Ay muhaktan kurtulduğu zamanda, hangi memlekette güneş batmakta ise, yalnız o tul (meridyen) derecesindeki memleketlerden görülebilir.

  İslam dininde ibadetlerin bu arabi aylara göre yapılması emredilmiştir. Bunun sebeplerinden biri, Ramazan ayıdır. Zira Ramazan ayı hicri kameri aylardan olup, miladi seneye göre her yıl, 10-11 gün evvel başlamaktadır. Böylelikle 33 senede tam bir devir yaparak senenin bütün günlerinde oruç tutulmuş olmaktadır. Miladi seneye göre Ramazan ayı başlasa idi, kuzey yarımkürede yazın oruç tutulurken aynı anda güney yarımkürede yaşayanlar kışın oruç tutacaklar veya bunun aksi olacaktı.

  Yurdumuzda 1925 yılında kabul edilen Miladi takvimden önce kameri takvim kullanılırdı.

  Hicri takvimde kullanılan Arabi ayların adları sırasıyla şunlardır:

  1) Muharrem,

  2) Safer,
  3) Rebiülevvel,
  4) Rebiülahir,
  5) Cemazilevvel,
  6) Cemazilahir
  7) Receb,
  8) Şaban,
  9) Ramazan,
  10) Şevval,
  11) Zilkade,
  12) Zilhicce.

  Arabi ayın ilk gününü bulmak: Herhangi bir arabi ayın ilk gününün hangi gün olduğunu bulmak için muhtelif (çeşitli) usuller vardır. Bunlardan en sıhhatli olan üçü; ışık, Uluğ Bey ve el-Kindi usulleridir.

  Işık usulü : Hangi hicri senenin hangi ayının hesabı yapılacaksa sene adedinden bir noksanı 4,367 ile çarpılır. Bulunan sayının, tam sayısına aranılan aya mahsus rakam ilave edilir. Çıkan rakam yediye bölünür. Kalan, Cuma'dan itibaren gün adedi olur.

  On iki Arabi ayın herbirine ait rakamlar :

  Muharrem : 8,

  Safer : 2,
  Rebiülevvel : 4,
  Rebiülahir : 5,
  Cemazilevvel:7,
  Cemazilahir : 1,
  Receb : 3,
  Şaban : 4,
  Ramazan : 6,
  Şevval : 7,
  Zilkade : 2,
  Zilhicce : 3.

  1376 hicri senesinin Ramazan-ı şerif ayının ilk günün hesabı :

  1375 x 4,367 = 6004,625

  Ramazana ait adet 6 olduğundan,

  6004 + 6 = 6010 ve 6010/7 = 858 ve burada kalan 4’dür.

  Toplamı yediye bölünce 4 kalır. Cuma gününden itibaren haftanın dördüncü günü Pazartesi olur. Böylece Ramazan-ı şerif’in birinci gününün Pazartesi olduğu anlaşılır.

  Kaynak: Rehber Ansiklopedisi


 3. Misafir
  arabi ayın ılk persembe gecesi nezman buna cvp verebılırmısınız lutfen cvp atınn

 4. Misafir
  2015 yılı arabi ayların ilk cuma günleri hangi tarihe geliyor lütfen çok önemli.

 5. Misafir
  Aklınızi başınıza alın hep oyunlar dindar hükümet ler zamanında olması ilginç menderes astılar özal ı zehirlediler şimdide malum değişik çamur atmalar taki onun sonuda ya menderes yada özal gibi olsun

 6. Misafir
  Hahha herkes arabi ayinin ilk cuma gununu soruyor. Hem buyu yapacaklar hemde hic arastirma yok. Birkere o soru ole arabi ayinin ilk cumasi hangi gun diye sorulmaz. Hangi aydasin once bir onu sole.

 7. Misafir
  Bugünün tarihi 22 10 2015 arabi ayinin ilk cuma si hangi ayda hangi güne geliyor

 8. Misafir
  Arabi ayinin ilk persembesi hagi gun oluyor lutfen cevaplarmisiniz acil

 9. mum
  Administrator
  22 10 2015 arabi ayini
  Bugun Hicri Tarih: 23 Muharrem 1437 (Hicri yilin 23. gunu)


 10. mum
  Administrator
  arabi ayının ilk cuma günü 2015

  Bugun Hicri Tarih: 23 Muharrem 1437 (Hicri yilin 23. gunu)


  Miladi Tarih: 2 Ekim 2015 (Miladi yilin 275. gunu)


 11. Misafir
  Arkadaşlar google play den hicri takvimi indirirseniz otomatik cıkıyor orda

+ Yorum Gönder
arabi ayı ne zaman,  arabi ayının ilk cuma günü,  arabi ayın ilk perşembesi ne zaman,  arabi ayının ilk cuma günü 2015,  arabi aylar 2015,  arabi ayın ilk cuma günü ne zaman,  arabi ayin ilk persembe gecesi ne zaman 2015