+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimizin asm cismiyle değil de yalnızca ruhuyla miraca çıktığını söyleyenler var ne dersiniz Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimizin asm cismiyle değil de yalnızca ruhuyla miraca çıktığını söyleyenler var ne dersiniz

  Sual: peygamberimizin asm cismiyle değil de yalnızca ruhuyla miraca çıktığını söyleyenler var. ne dersiniz. gerçi bediüzzamanın mirac risalesinde yeterli açıklama var da. bir açıklama getirirseniz sevinirim. teşekürler... ? 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Peygamberimizin asm cismiyle değil de yalnızca ruhuyla miraca çıktığını söyleyenler var ne dersiniz*


  Reklam  Cevap: Temel hata, âlimlerimizin ayetleri, kendi başlarına açıklamaya kalkmalarıdır. Hâlbuki Allah Teâlâ buna izin vermemekte ve şöyle buyurmaktadır:
  “Elif, Lâm, Râ. Bu öyle kitaptır ki, ayetleri muhkem kılınmış, sonra hakîm olan ve her şeyin iç yüzünü bilen tarafından açıklanmıştır. Bu, Allah’tan başkasına kul olmamanız içindir. (De ki,) Ben de onun tarafından size gönderilen uyarıcı ve müjdeciyim.”(Hûd, 11/1-2)
  Allah, ayetleri, ayetlerle açıklamıştır. O yola girmeyince Kur’ân-Sünnet bütünlüğü bozulmakta ve çelişkiler oluşmaktadır. Açıklamayı Kur’ân’dan aldığımızda Allah Teâlâ’nın şöyle dediğini görürüz:
  “(Orada Muhammed’in) gözü kaymadı; sınırı da aşmadı.” (Necm, 53/17)
  Gözün kaymaması ve sınırı aşmama, ancak ruh ve beden birleşince olabilir. Bu sebep mirac Peygamberimiz uyanıkken ve ruh-beden bütünlüğü içinde gerçekleşmiştir.

+ Yorum Gönder