+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Teravihi hızlı kıldıran imama uymak doğru mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Teravihi hızlı kıldıran imama uymak doğru mu?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Teravihi hızlı kıldıran imama uymak doğru mu?


  Reklam  Cevap: . Hanefi mezhebindenim. Teravih namazını kılarken imam çok hızlı kıldırıyor. Bu doğru mu?
  Hangi mezhebe mensup olunursa olunsun, namazın hızlı kıldırılması, ibadetin tadını, tuzunu kaçırır. Ne rükû ve secde gibi rükünler doğru dürüst yerine getirilir ne de dualar ve tespihler tam olarak okunur. Hepsi yarım ve eksik kalır.
  Tadil-i erkân olarak bilinen rükûdan doğrulduktan sonra dümdüz durmak ve iki secde arasında iyice oturup beklemek gibi namazın belkemiği diyebileceğimiz hususlar bazı mezheplere göre farzdır. Çabuk kıldırıldığında bu rükünlerin yerine getirilmesi zorlaşıyor, dolayısıyla namaz geçersiz hale geliyor.
  Hanefi mezhebine göre ise tadil-i erkân vaciptir, yerine getirilmediği zaman namaz eksik kalıyor, mekruh işlenmiş oluyor.
  Bu açıdan imamı ikaz ettiğiniz halde bir şey değişmiyorsa, namazı başka bir camide kılmak en doğrusudur. Bir de namazı cemaatle kılmak hanımlar için şart olmadığı için, tek başınıza kılsanız daha isabetli olur.
  Mehmet Paksu

 3. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu
  Bende başka bir camiye teraviye gittim maşallah hocamız o kadar hızlı kıldırıyorki okuduğunu anlıyamadım buda güzel olmuyor ibadetin tadına varamıyorsun

+ Yorum Gönder