Konusunu Oylayın.: İmamın teravih namazında açıkta okunması gereken yerleri gizli okuması sehiv secdesi gerektirirmi?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
İmamın teravih namazında açıkta okunması gereken yerleri gizli okuması sehiv secdesi gerektirirmi?
 1. 03.Ağustos.2011, 13:39
  1
  Misafir

  İmamın teravih namazında açıkta okunması gereken yerleri gizli okuması sehiv secdesi gerektirirmi?


  İmamın teravih namazında açıkta okunması gereken yerleri gizli okuması sehiv secdesi gerektirirmi? Mumsema Imamın teravih namazında açıkta okunması gereken yerleri gizli okursa ne olur


 2. 03.Ağustos.2011, 13:39
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Imamın teravih namazında açıkta okunması gereken yerleri gizli okursa ne olur

 3. 05.Ağustos.2011, 09:13
  2
  Arsoy
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 24.Şubat.2007
  Üye No: 49
  Mesaj Sayısı: 356
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 8
  Bulunduğu yer: ...................

  Cevap: Imamın teravih namazında açıkta okunması gereken yerleri gizli okuması sehiv secdesi gerektirirmi?
  İmam olan kimse namazda gizli okunacak yerde açıktan (cehr) veya açıktan okunacak yerde gizlice okusa zâhir rivayete göre bunun az veya çok olmasına bakılmaksızın sehiv secdesi gerekir. Bazı âlimler bunu bir ölçüye bağlamaya çalışmışlardır. Buna göre, Fâtiha'nın tamamını veya büyük bir kısmını yahut sûreden üç kısa âyet veya bir uzun âyeti, kısaca namaz sahih olacak miktardaki âyeti, gizli okunacak yerde açıktan veya açık okunacak yerde gizliden okumak durumunda sehiv secdesi gerekir. Gizli okunacak yerde Fâtiha'nın çoğu sehven açıktan okunsa, geri kalan kısmı gizli okunmalıdır. Açıktan okunması gereken bir namazda Fâtiha kısmen gizliden okunup, açıktan okunması gerektiği hatırlanırsa Fâtiha yeni baştan açıktan okunur.

  İmam teravih namazında gizli okusa, sehiv secdesi gerekir. 4. 05.Ağustos.2011, 09:13
  2
  Devamlı Üye  İmam olan kimse namazda gizli okunacak yerde açıktan (cehr) veya açıktan okunacak yerde gizlice okusa zâhir rivayete göre bunun az veya çok olmasına bakılmaksızın sehiv secdesi gerekir. Bazı âlimler bunu bir ölçüye bağlamaya çalışmışlardır. Buna göre, Fâtiha'nın tamamını veya büyük bir kısmını yahut sûreden üç kısa âyet veya bir uzun âyeti, kısaca namaz sahih olacak miktardaki âyeti, gizli okunacak yerde açıktan veya açık okunacak yerde gizliden okumak durumunda sehiv secdesi gerekir. Gizli okunacak yerde Fâtiha'nın çoğu sehven açıktan okunsa, geri kalan kısmı gizli okunmalıdır. Açıktan okunması gereken bir namazda Fâtiha kısmen gizliden okunup, açıktan okunması gerektiği hatırlanırsa Fâtiha yeni baştan açıktan okunur.

  İmam teravih namazında gizli okusa, sehiv secdesi gerekir.

+ Yorum Gönder