+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Şafii bir kimse hanefi bir imamın arkasında hanefiler gibi vitir ve teravih kılabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şafii bir kimse hanefi bir imamın arkasında hanefiler gibi vitir ve teravih kılabilir mi?


 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Şafii bir kimse hanefi bir imamın arkasında hanefiler gibi vitir ve teravih kılabilir mi?


  Reklam  Cevap: Mezheb değişikliği iktidaya (uymaya) engel değildir. Hanefî mezhebinde olan birisi Şafiî mezhebindeki bir kimsenin arkasında namaz kılabilir. Yeter ki imam olan zat, namazın şartlarına ve rükünlerine riayet etsin. Şöyle ki: mezheplerin ihtilafı teferruata bakmaktadır. Ama esasta birdirler. Bu itibarla farklı mezhepten olanlar birbirlerinin arkasında namaz kılabilirler.
  Bu hususta en güzeli, her Müslüman"ın kendi mezhebinde bulunan bir imama uymasıdır. Bu olmayınca, diğer bir mezhebde bulunup da namazın farzlarına riayet eden herhangi bir imama uyulması, yalnız başına namaz kılmaktan daha faziletlidir. Fakat burada hassas bir nokta vardır. Eğer başka mezhepten birinin imamlığında namaz kılan kimse kendi mezhebine göre namazı bozacak bir şeyin böyle bir imamda bulunduğunu görüp bilirse, ona uyması sahih olmaz. Mesela bir Hanefî"nin, burnundan kan aktığı halde abdestini yenilemeden imamlığa geçen bir Şafiîye uyarak namaz kılması geçerli olmaz. Zira Şafiî mezhebine göre kan akması belli bir miktara ulaşmayınca abdesti bozmaz. Ama Hanefî mezhebine göre ise az da olsa çok da olsa kan akması abdesti bozar. Bu itibarla değişik mezhepteki insanların olduğu bir yerde imamlık yapacak kimselerin diğer mezheplerin ihtilaflı noktalarına da riayet etmeleri gerekir.

 3. m.deniz
  Devamlı Üye
  şafi bir kimse hanefi bir imamın arkasında hanefiler gibi vitir ve teravi kılabilir mi
  Değerli kardeşim bilindiği üzere şafii mezhebine mensup biri kaza namazı varsa sünnet namazı kılamaz nitekimde teravihte sünnet namazlardandır bunuda göz önünde bulundurmak lazım...
  Öncelikle kaza namazları bitirilir ve sonra sünnet namazlar kılınabilir....

 4. Misafir
  1 - ama şafi mezhebin de teravih namazı 2 rekatta bir selam verilmeden kılnmıyor ve camide imamlar 4 rekat kılıyor o zaman ne yapılmalı?


  2 - Bana safii bir kimsenin hanefi imamin arkasinda vitir vacip namazi kilabilirmi

 5. arifselim
  Yönetici
  1- Şafii birisi hanefi imama uyabilir ve imam dört rekatlı kılıyorsa imama uyarak dört olarak kılması caizdir.

  2- Şafii mezhebine mensup birisi hanefi olan imamın arkasında vitir namazını kılarken ikinci rekatta selam verir imamdan ayrılır ve sonra tek rekatı kendi başına kılar.

 6. Misafir
  Hanefi olarak Şafii olan hanimima baliktan baska deniz hayvanlarini yedire bilirmiyim?!

 7. arifselim
  Yönetici
  Şafii olan hanımın şafii mezhebine göre her türlü deniz ürünlerini yedirebilirsin. Hem denizde hemde karada yaşayan hayvanlar ise şafiiye göre de caiz değildir. Şâfiî mezhebi de kurbağa, yengeç ve timsah gibi hem denizde, hem de karada yaşayabilen hayvanların etinin yenilmesini haram olarak vasıflandırmaktadır.

 8. Ubeydullah
  Devamlı Üye
  Arif selim Şafii de teravih 4 rekat kılamaz 2 rekatta bir selam verecek şekilde kılar bu bir içtihaddır eğer imam 4 kılıyorsa Şafii olanda 4 rekatlık bir kaza namazı imamın arkasında kılar

+ Yorum Gönder