+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Abdestli olarak vefat edenin cenazesine Cebrail'in de katılacağı doğru mudur? Abdestlı olarak ölmenin fazileti Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Abdestli olarak vefat edenin cenazesine Cebrail'in de katılacağı doğru mudur? Abdestlı olarak ölmenin fazileti

  Sual: Abdestli olarak vefat edenin cenazesine Cebrail'in de katılacağı doğru mudur? Abdestlı olarak ölmenin faziletini açıklar mısınız?  bir şey öğrenebilmek için üyeliği zorunlu kılmadığınız için teşekkür ederim. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Abdestli olarak vefat edenin cenazesine Cebrail'in de katılacağı doğru mudur? Abdestlı olarak ölmenin fazileti


  Reklam  Cevap: Soruda geçen anlamda bir hadis rivayeti bulunamıştır.

  Hz. Peygamber (asm), "Ölüm meleği geldiğinde abdestli olan kimseye şehitlik sevabı verilir.” buyurmuştur. (Suyuti, Şerhu's-Sudur. v. 13, el yazma, Konya Yusufağa Küt. Nr. 7253 ve 7371/3)

  Ayrıca rivayetlerde, ölürken abdestli olanlara ölümün kolay geleceği ve Kelime-i Şehâdeti getireceği bildirilmiştir. (Mustafa b. Muhammed el-Hanefî, Zübdetül-Hakayık,, v.140b-141 a, el yazma , Konya Yusufağa Kut. Nr. 54)

  Diğer taraftan alimlerimiz, daima abdestli bulunmanın ve ölürken abdestli olarak ölmenin kabrin aydınlanmasına ve nurlanmasma sebep olacağını belirtmişlerdir. (Mustafa b. Muhammed el Hanefi, Zübdetü'l-Hakayık, v. 140 b-141 a; bk bk. Süleyman TOPRAK, Kabir Hayatı)

  Ölümün ne zaman geleceği belli olmayacağına göre, müminin her zaman abdestli olması, bu nimetten yararlanmasına vesile olur.
  SİE

+ Yorum Gönder
abdestli ölmek