+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Maddi imkanlar sebebi ile gayri müslim ülkede yaşamak caizmidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Maddi imkanlar sebebi ile gayri müslim ülkede yaşamak caizmidir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Maddi imkanlar sebebi ile gayri müslim ülkede yaşamak caizmidir?


  Reklam  Cevap: Müslümanın, Müslüman olmayan ülkeye gidip orada yaşamasının câiz olması, İslâmî sorumluluklarını yerine getirmesi, gayrimüslimlerin âdet ve alışkanlıklarından uzak kalması şartına bağlıdır. Şayet bulunduğu yerde İslâmî örf ve ananelerini rahatça yaşıyor, ibadet ve mükellefiyetlerini kolayca yerine getiriyorsa, çevresine örnek oluyor, İslâmın güzelliğini gösteriyor demektir. Bu takdirde bulunduğu yerde kalması, örnek hayatını devam ettirmesi câizdir.

  İmamı Remli ye vaktiyle İspanya nın Ergun ilindeki Hristiyan idaresi altında yaşayan Müslümanların hicret edip etmeyecekleri hususu sorulduğunda şöyle cevap vermiştir:
  — İbadet ve itaatlarını tam olarak yaptıkları takdirde hicret etmeleri câiz değildir. Çünkü bulundukları yerde de başkalarının İslâma girmelerine sebep olabilirler.

  Bundan anlaşılan odur ki, Müslüman bulunduğu gayrimüslim ülkesinde İslâm ın güzelliklerini şahsında yaşayarak gösterecek, örnek bir hayat yaşayacaktır.

  Bilindiği gibi, İstanbulun fethinden önce Ayasofya yakınında bir Müslüman mahallesi kurulmuş, burada örnek İslâmî hayat yaşayan Müslümanlar, Bizans ın teslim olmasında büyük rol oynamışlardır.
  Ahmet Şahin


+ Yorum Gönder