+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kayın validem sebebi ile eşimle aram açıldı,çok üzülüyorum bu durumda ne yapabilirim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kayın validem sebebi ile eşimle aram açıldı,çok üzülüyorum bu durumda ne yapabilirim?

  Sual: çok uzaktan gelin geldim buralarda kimsem yok herşeyim eşim oldu.Eşimin ailesi ile aynı ilçede yaşıyoruz..Bütün sene annemi göremiyorum ancak üç haftalık görebildim geçenlerde..annemdeyken kaynana beni arıyor özledim sesini duyayım diyor!!halbuki bütün sene oturup kalkarız kandi annem bile iki hafta içinde özledim seni demez...bende özletiver annemde beni özlemiş iki hafta özleyiver dedim hemen eşimi aramış be ağzına lafı tıkamışim güya ...Sonra eşim arıyor beni düzgün güzel konuşan adam tatsız soğuk konuşmuyor bile annesinin iki kelimesine bakarak anadım zaten hemen yetiştirdiğini...ordan tartışma feci şekilde büyüdü gitti ayrılıği bile düşündüm!!babası falan telefonda anneme alda kızını git diyor annemde alırımda giderim diyor sonrada annem alırım kızımı giderim dedi diyorlar???bugün pazar eşim beni evde bıraktı annesine gidiyor..banada dün haftada birbirimize üç saat ayıralım diyor saat gün biiyor annesine biçse ya????Allaha havale ettim...Eşim annesinin lafına bakıyor..tartışmadan sonra gittim eşime sarıldım barişalım diye annenmi dedi sarılmnı diyor???Ne bu ya...Annemle telde bilr sınırlı konuşuruz kendi her gün annesini arar...Kimsem yok hastalanıyorum durmadan beynim uyuşuyor...Allah aşkına bişeyler deyin.... ? 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Kayın validem sebebi ile eşimle aram açıldı,çok üzülüyorum bu durumda ne yapabilirim?


  Reklam  Cevap: Kayınvalide problemini nasıl aşayım?

  Şimdi ne yapacaksınız?
  Aile içinde bulunan insanları idare etmek, onlarla iyi geçinmek, barışık olmak, saygı ve sevgi içinde yaşamak, öncelikli olarak kendi huzurunuz ve mutluluğunuz için önem taşıyor. Bu kişi kayınvalide olunca daha da farklı bir durum ortaya çıkıyor.
  Oysa kayınvalidenizle anlaşmanızdan en çok eşiniz sevinecek, eşiniz mutlu olacaktır. Size daha çok bağlanacak, size olan ilgisi daha çok artacaktır. Eşinizden bazı şeyleri isterken ve yaptırırken daha çok kolaylık göreceksiniz.
  Böylece tartışmasız, tasasız ve problemsiz, hatta kavgasız günler geçireceksiniz.
  “Bunu nasıl yapabilirim, her işime karışıyor” diyorsunuz. Her nimetin bir bedeli vardır, her kolaylıktan önce bir zorluk yaşanır.
  Siz karşıyı mutlu ederseniz, o da sizi mutlu edecektir. Siz karşının rahatını sağlarsanız, o da sizin rahat etmeniz için çalışacaktır.
  Altlı üstlü oturuyorsunuz. Kur’ân’ın ifadesiyle hem akrabasınız, hem komşusunuz. İki katlı yakınlığınız mevcut. O kişi kayınvalideniz olmasa bile kapı komşunuzdur. Her zaman birbirinize muhtaçsınız.
  Bunun için öncelikle kedinizi üzmeyin, zora sokmayın, kendi huzurunuzu kendi elinizle kaçırmayın.
  Bugün ülkemizde binlerce genç evliler, hayatın getirdiği şartlar gereği eşinin ailesiyle aynı mekânı paylaşıyor. Özellikle köy ve kasaba ortamlarında zaten mecburiyet var.
  Mevcut şartlar içinde başka ev alamayacağınıza, başka yere taşınamayacağınıza göre, evdekilerle, özellikle kayınvalidenizle barış ve sükûnet içinde yaşamanın yollarını arayacaksınız.
  Burada başarılı olunca, ne eşinizle problem yaşarsınız, ne şiddete muhatap olursunuz, üstelik ne de çevrenin “küsmüş, annesine gelmiş” gibi suçlamalarıyla karşılaşırsınız.
  Bana hakkını helal etmiyor
  Bir arkadaş vesilesiyle “dindar” denilen biriyle evlilik amaçlı görüştüm, ancak yaşantısı söylendiği gibi dindar değildi. Bunu söyleyerek olamayacağını anlattım. “Ben dinsiz miyim” diyerek hakkını helal etmeyeceğini söyledi. Çok üzülüyorum, ne yapmalıyım. Helallik alamadım. (Rumuz: Ayşe)
  Aranızda ciddi anlamda bir hak hukuk oluşmamış, o kişinin size bir hakkı geçmemiş, üzerinizde bir hakkı kalmamış, bir mağduriyet yaşamamıştır. Bunun için hakkını helal etmemesinin bir gerekçesi görünmüyor.
  Bu kişi sizin aradığınız, istediğiniz ve beklediğiniz özelliği taşımadığı için razı olmamışsınız. Daha ilk baştan, herhangi bir girişimde bulunmadan, bir birliktelik yaşanmadan, bir masrafa ve harcamaya girmeden olayı noktalamışsınız.
  Diğer yandan, inandığı halde inancını yaşamayan, ibadetlerine dikkat etmeyen, dini görevlerini yerine getirmeyen insanlar, bu tür konularda herhangi bir sorgulamayla karşılaştıklarında “Ben dinsiz miyim” şeklinde hemen tepkiyi gösteriyorlar, böylece bir savunmaya geçiyorlar.
  Bundan dolayı “Helallik alamadım” diyerek üzülmenize gerek olmadığı kanaatini taşıyorum.

  Mehmet Paksu

+ Yorum Gönder
kocamla aram bozuk,  Kocamla aram cok kotu,  kocamla aram bozuk ne yapmalıyım,  karim ile arami annesi acti,  hanimimla aramiz bozuk,  esimle aram bozuk ev ayirmasini istiyorum ailesinn lafina çok gidiyor,  kocamın ailesi yüzünden esimle aram bozuk