+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Haksız ve gereksiz yere (masum birine) böyle bir bedduada bulunanların bedduası kabul olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Haksız ve gereksiz yere (masum birine) böyle bir bedduada bulunanların bedduası kabul olur mu?

  Sual: birine "Allah belanı versin" demek, onun hem dünya hemde ahirette Allahın rahmetinden uzaklaşmasını dilemek anlamına geliyor diye biliyorum. peki haksız ve gereksiz yere (masum birine) böyle bir bedduada bulunanların bedduası kabul olur mu ? ... ? 2. Guray
  Karadeniz

  Cevap: Haksız ve gereksiz yere (masum birine) böyle bir bedduada bulunanların bedduası kabul olur mu?


  Reklam  Cevap: İslâm, müslümanların kendileri ve diğer müslümanlar aleyhinde beddua etmelerini yasaklamıştır. Peygamber Efendimiz (a.s.m.): “Kendinize beddua etmeyiniz; çocuklarınıza beddua etmeyiniz; mallarınıza da beddua etmeyiniz. Dileklerin kabul edildiği zamana denk gelir de Allah bedduanızı kabul ediverir.” (Müslim, Zühd 74; Ebû Dâvûd, Vitir 27) buyurmuştur. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) beddua etmekten kaçınırdı. Kendisinin lânet eden değil, aksine rahmet peygamberi olduğunu söylerdi. (Müslim, Birr 87)

  Mekke döneminde İslâmî tebliğ etmek üzere Tâif'e gittiğinde, orada kötü bir davranışla karşı karşıya kalmış; dönüşte taş yağmuruna tutulmuş, mübarek ayakları kanlar içerisinde kalmıştı. O sırada Allah tarafından kendisine "onlar aleyhinde yapacağı bedduanın kabul edileceği, dilerse onları helâk edeceği" bildirilmiş, fakat Peygamber Efendimiz "Hayır, belki bunların sulbünden sana ibadet edecek çocuklar doğar, yâ Rabb" demişti. Uhud'da dişini kıran, yüzünü yaralayan düşmanları için: "Allah'ım! Kavmimi hidayete erdir, çünkü onlar yaptıklarını bilmiyorlar" (Tecrîd-i Sarih Tercümesi, IV, 314) diye dua etmiştir. Bütün çalışmalara rağmen İslâmiyeti kabul etmeyen Devs kabilesine beddua etmesi istenince: "Yâ Rabbi! Devs kabilesine hidayet eyle de onları bizim saflarımıza kat" diye dua etmişti. (Tecrîd-i Sarih Tercümesi, VIII, 344)

  Sorularla islamiyet

+ Yorum Gönder