+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yolda bulunan altın haram mıdır?. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yolda bulunan altın haram mıdır?.

  Sual: cadde üzerinde parlayan bi kese gördüm.ayağım ile itekledim.ses gelince aldım baktım.2 tane kucuk altın vardı.sağıma baktım sahibi var mı dedim soluma baktım sahibi var mı dedim.sonra aldım.telaş ile eşimi aradım.geldi verdim ona.şuan altınlar bende.haram mı helal mi onu merak ediuorum.bi fakire sadaka olarak bi kısmını vereyim diyorum.uygunmudur.cvp beklıyorum. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Yolda bulunan altın haram mıdır?.


  Reklam  Cevap: Yolda veya herhangi bir yerde bulunan para ve diğer kıymetli şeyler ya alınmaz geçilir. Ya alınıp muhafaza edilerek sahibi aranır. Alınmadan gidilirse hiç birşey lâzım gelmez. O takdirde hiçbir mes’uliyet ve korku yoktur. Ama alınıp da sahibine verilecekse yapılacak işler vardır. Şöyle sıralamak mümkün olur.

  Bulunan şey, bulunduğu yerden uzaklaştırılmadan şahidlendirilir: “Ben şu kadar parayı, yahut şu değerde birşeyi buldum. Sahibini aramak niyetiyle de aldım. İsmim, evim, adresim şudur, gelsin alsın, sizler şahid olun” denir ve bir sene kadar bu para ve mal ilân edilir. Bu müddet zarfında sahibi çıkarsa verilir. Çıkmazsa sahibi adına bir hayır yerine yahutta müstehak bir fakire şahit tutularak hibe edilir.

  Şayet muhafaza esnasında bu mal zayi olur, çaldırılırsa bakılır, zayi oluş, alâkasızlıktan mı? Yoksa kendi malı gibi muhafaza ettiği halde vaki olan bir kazadan mı? Kendi malı gibi muhafaza titizliği gösterdiği halde uğradığı ziyandansa ödetilmez. Eğer buluntu mal diye ilgisizliktense ödetilir. Ödemezse sahibine borçlu kalır.

  Bu sorumluluğu bakımından bulunulan mal kolay kolay alınmamalı, alınacaksa sonundaki bu mesuliyet ve mükellefiyetler iyi düşünülerek alınıp, gerekleri yerine getirilmelidir. Basit buluntular bekletmeyi icabettirmezse de bir değer sayılan buluntular bir sene kadar bekletilir, ilân yapılır, sonra bir fakire veya hayır kurumuna hibe edilir.
  Not: Günümüzde, buluntu mallarla ilgili yapılacak şey, bunları polis veya zabıta gibi devletin ilgili kurumlarına teslim etmektir.

  Ahmed ŞAHİN


 3. Misafir
  Yolda bileklik buldu kardesim basta altin oldugunu dusunemedik trneke gibiydi aynen sonra baktik altin biz bunun sahibini bulamayiz dedik ve bozdurduk bi fakire verelim dedik ama siIn dediginiz gibi 1sene falan beklemedik su an kendimin kotu hissediyorum sahibini aramak icin hic bisey yapmadik diye

 4. Misafir
  Ablam bundan iki sene önce erkek alyansi buldu.biz gümüş sandık ablamda bana verdi fakat ikisine dır. Duruyordu çekmecede birden biri git bak dedi baktım içinde altın ayarı yazıyordu sordum birine bu ney diye oda altın bu dediler ben şimdi bunu ne yapayım. Çocuklarımda baza istiyor haram değilse baza almak istiyorum tiyorum mümkünmu

 5. arifselim
  Yönetici
  Bu senin hakkın olan bir şey değildir. Zamanımızda artık özel olarak kurulan buluntu eşyaların teslim edileceği merkezler oluşturulmuştur ve en doğrusunu buluntu eşyaları o yere teslim etmektir. Fıkıh kitaplarımızda şu hüküm geçmektedir:

  Buluntu eşyayı elinde bulunduran kimse bunu malın değerine göre uygun görülen bir süre ilan eder ve bekler. Sahibi çıkmazsa o malı yoksul kimselere sahibi adına tasadduk eder; kendisi muhtaç ise ondan istifade edebilir. Ancak, daha sonra sahibinin çıkması halinde bedelini öder. Sahibinin aramayacağı düşük değerli şeyler ise beklemeye gerek kalmaksızın ihtiyaç sahiplerine verilebilir; bulanın ihtiyacı varsa o da kullanabilir (Serahsî, el-Mebsût, XI, 3).

 6. Misafir
  Yasa benim bulduğum tekli küpe fazla değerli bişey değil ne yapmam gerekiyor teşekkür ederim

 7. Şem'a
  YÖNETİCİ
  fazla değerli bişey değil ne yapmam gerekiyor
  Değerli olmayan bir şey ise ilan etmeye gerek yok bir fakire verin

 8. Misafir
  Bugün babam yolda yürürken bi kese bulmuş; içinde 6 tane altın var.Yazdığınız hükümleri yerine getirmeden eve getirdi(bilmediği için). Şu an altınlar bizde ne yapmamız gerekiyor??

 9. arifselim
  Yönetici
  Şu an bu altınları götürüp emniyete teslim etmesi gerekir. Günümüzde bu imkan vardır ve böyle değeri olan şeyleri götürüp teslim etmek gerekir. Eşyasını kaybeden kimsenin ilk gideceği yer emniyettir.

 10. Misafir
  Adamin biri yolda altin kolye ucu bulmus ve bizim dukkana getirmis bunu yakinlarda buldum soran olursa verirsiniz demis birakmis annemgilde birkac gun beklemisler soran olmayinca bana verdi al tak begendiysen gonlun gecince veririz bi fakire dedi iki senedir kullaniyorum simdi icim bi huzursuz oldu oyle ilan falan etmedik biz simdi bunu ne yapmamiz gerekir esas bulan baska adam babama birakmis babam anneneme annem bana yani hangimiz sorumluyuz

 11. mum
  Administrator
  Fakir iseniz satın ihtiyacınızı alın ama fakir değilseniz altını bir fakire bir yetim sahibi dul kadına verin.

+ Yorum Gönder
yerde bulunan altın haram mıdır,  yerde altın buldum ne yapmalıyım,  bulunan bir şey haram mıdır,  bulunan altın haram mı,  altın buldum ne yapmalıyım,  yolda altın bulmak,  yolda bulunan altın