+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Dünyanın yuvarlak oluşu Kur'an'da geçiyor mu veya buna şahitlik edecek hadisler var mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Dünyanın yuvarlak oluşu Kur'an'da geçiyor mu veya buna şahitlik edecek hadisler var mıdır?


 2. m.deniz
  Devamlı Üye

  Cevap: Dünyanın yuvarlak oluşu Kur'an'da geçiyor mu veya buna şahitlik edecek hadisler var mıdır?


  Reklam  Cevap: Resûlüllah Aleyhisselam günleri iyice uzun olmayan yerden çıkacak olan Deccalı haber verirken, Deccalın bir günü sizin bir seneniz kadar uzun olacaktır. Sonraki günleri de beri geldikçe kısalacaktır, buyurduğunda sormuşlar:

  Ya Resûlâllah, bir günü bizim bir senemiz kadar uzun olacağını bildirdiğiniz o günde namazlar nasıl kılınacaktır?

  Şöyle cevap vermiştir: Takdir olunarak! Yani uzun günün saatleri takdir edilerek. Hesaplanarak. (Müslim, Kitabu'l-Fiten ve Eşrâtu's-Sâat, 20)

  Bu hadis-i şerif dünyanın yuvarlak olduğunu göstermektedir.  Kurana göre dünya yuvarlak mıdır?

  Bu sözün tam aksine Kuranı Kerim de dünyanın döndüğünü ifade etmektedir.

  "Dağları görürsün de, onları donmuş sanırsın; oysa onlar bulutların sürüklenmesi gibi sürüklenirler. Her şeyi sapasağlam ve yerli yerinde yapan Allah’ın sanatıdır (bu)." (Neml Suresi, 88)

  Kuran, dünya merkezli bir evren modelinin benimsendiği bir çağda, dünyanın aslında bulutlar gibi hareket eden bir cisim olduğunu belirtmektedir. Ayette dünya kelimesi yerine dağ kelimesinin yer alması da ilgi çekicidir. Çünkü dağlar dünyadaki sabitliğin simgesidir. Sabit gibi gözüken dağların hareket etmesi demek dünyanın hareket halinde olması demektir.+ Yorum Gönder