+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kuran Kursuna fitre vermek caizmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kuran Kursuna fitre vermek caizmi?

  Sual: Kuran Kursuna fitre vermek caiz mi? Dinimizde bir kişi kuran kursuna fitre verebilir mi ? ? 2. Arsoy
  Devamlı Üye

  Cevap: Kuran Kursuna fitre vermek caizmi?


  Reklam  Cevap: Soru: Fitremizi, kendi ihtiyaçlarını karşılamaları için İslami hizmet veren vakıf veya derneklere verebilir miyiz?

  Cevap:
  Allah Teâlâ şöyle buyurur:
  “Sayılı günlerde… Sizden kim hasta veya yolculukta olursa, o günler sayısınca diğer günlerde oruç tutsun. Onu tutabilenlere bir yoksulu doyuracak fidye de gerekir. Kim bir hayrı içten gelerek yaparsa onun için daha hayırlı olur. Oruç tutmanız sizin için daha iyidir. Bir bilseydiniz!” (Bakara, 2/184)
  Bu konuda Peygamberimizden nakledilen rivayet şöyledir: “Resulullah fitreyi, oruç tutanı anlamsız ve çirkin davranışlardan temizlesin; muhtaçlara da yiyecek bir lokma olsun diye farz kılmıştır.” (Ebu Davud, Zekât, 17; İbn Mace, Zekât, 21. )
  Ayet ve hadisten açıkça görüldüğü gibi fitre, bir “yoksulu” doyuracak miktarda yiyecektir. Bu açıdan kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere vakıflara veya derneklere verilmesi uygun olmaz. Bizzat fakirlere verilmesi gerekir. Ama bahsettiğiniz vakıf ve dernekler topladıkları fitreleri kendi ihtiyaçları için kullanmak yerine bizzat fakirlere ulaştırırlarsa o zaman onlara verebilirsiniz.

  S.vakfı

+ Yorum Gönder
fidye kuran kursuna verilirmi,  fitre kuran kursuna verilirmi,  fitre kuran kursuna verilir mi