Konusunu Oylayın.: Vakit çıkmadan iftitah tekbiri

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Vakit çıkmadan iftitah tekbiri
 1. 20.Temmuz.2011, 21:08
  1
  Misafir

  Vakit çıkmadan iftitah tekbiri

 2. 20.Temmuz.2011, 21:08
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Vakit çıkmadan iftitah tekbiri

 3. 20.Temmuz.2011, 21:32
  2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,608
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 227
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Cevap: Vakit çıkmadan iftitah tekbiri
  Vakit çıkmadan iftitah tekbiri

  Sual: Namaz vakti çıkmadan ne kadar önce namaza başlanırsa, o namaz sahîh olur?
  CEVAP
  Vakit çıkmadan, iftitâh tekbîri alınca, namazı vaktinde kılmış olur. [Mâlikîde ve Şâfi'îde ise, bir rek'at kılınca o namaz vaktinde kılınmış olur. Bir rek'at kılınmadan başka vakit girerse, o namaz edâ değil, kazâ olur.]
  Sabah namazı kılarken, güneş doğmaya başlarsa, bu namaz sahîh olmaz. İkindiyi kılarken güneş batarsa, bu namaz sahîh olur.

  Sual: Bazı arkadaşlar ikindinin kerahat vakti girince, ikindi kılınmaz diyorlar. Ben de kılınır diyorum. Arkadaşları ikna edebilmem için önereceğiniz bir kaynak var mıdır?
  CEVAP
  Akşama bir dakika kala da kılınır. Namazı özürsüz kazaya bırakmak büyük haramdır. Bütün kitaplarda ikindi namazın vakti, öğle bitip akşam başlayıncaya kadardır. Akşam, yatsı başlayıncaya kadardır. Sabah güneş doğuncaya kadardır. Öğle ikindi başlayıncaya kadardır. Kılınmaz diyenin kitap ismı vermesi gerekir. Bütün kitaplar böyle olduğunu bildiriyor.
  Sual: 1-Özür sebebiyle ikindi namazına akşam ezanına 10-15 dakika kala kılmak zorunda kaldığımızda sadece farzını mı kılmak gerekir?
  CEVAP
  Elbette sünnet kılınmaz, o vakitte sünnet kılınması mekruh olur. Bir an önce farzını kılmak gerekir.
  2-Güneşin batma saatlerinde namaz kılmak mekruh mudur? Güneşin batma saatlerinden kasıt nedir tam olarak?
  CEVAP
  Özürsüz, ikindiyi akşama 40 dakika kalınca kılmak mekruh olur. Fakat akşama bir dakika kalsa bile ikindiyi hemen kılmalı, çünkü namazı kazaya bırakmak haramdır. Güneşin batma saatleri akşama 40 dakika kalınca başlar. Kaza da kılınmaz nafile de kılınmaz, sünnet de kılınmaz. Bir tek o günün ikindisi kılınır.

  Sual: Sabah namazını kılarken üstümüze güneş doğsa kerahat vaktinden sonra kaza ederiz. İkindiyi kılarken güneş batsa namaz sahih olur. 3 kerahat vakti hariç her zaman kaza kılınır. Akşam okunana kadar ikindi kılınabilir vakit geçmez. Bu bilgiler de yanlışlık var mı?
  CEVAP
  Doğrudur, yanlış değil.

  Sual: Sabah bazan geç kalkıyoruz, güneş doğmak üzere oluyor. Bu durumda aceleyle sabah namazının farzını kılıyoruz sonra baktığımızda 3-5 dakika daha vakit olduğunu görüyoruz. Bu durumda sabahın sünnetini kılmalı mıyız yoksa daha sonra kaza mı etmeliyiz?
  CEVAP
  Her ikisi de, değildir. Yani sabahın farzından sonra vakit çok olsa da artık sünnet kılınmaz, kazası da yapılmaz.


  Sual: 1-Bir kimse örneğin öğle namazını geciktirse ve takvime istinaden 10 dakika kala namazının farzını kılsa, tam bu esnada camiden ezan okunduğunu duysa bu namazın hali ne olur?
  CEVAP
  Bir dakika kala da namaza başlansa o namaz sahih olur.
  2- Yine vaktin bitmesine az vakit kala, abdesti olan ama haceti gelen biri, namazı kaçırma tehlikesi var ise bu namazı bu halde kılmalı mıdır?
  CEVAP
  Evet hemen kılmalıdır. Çünkü namazı kazaya bırakmak haramdır, büyük günahtır. Sıkışık olsa da kılmalıdır.
  3- İkinci sorunun devamı olarak, namaz bittiğinde çamaşırında bir damla görmesi halinde namazı kabul olur mu?
  CEVAP
  Bir damla dediğiniz idrar ise necaset yönünden namaz sahih olur. Ama namazdan önce damla çıkıp abdestiniz bozulmuşsa, abdestsiz namaz olmaz. Kan damlası ise yine necaset yönünden sahih olur. Fakat yeni başlamış hayz kanı ise hayz olduğu için namaz kılınmaz.

  Sual: Ne kadar idrar bulaşırsa onunla namaz kılınmaz?
  CEVAP
  İdrar gibi sıvı necasetlerde, açık el ayasındaki suyun yüzü genişliği kadar bir satıhta necaset bulunursa, namaz kılmak tahrimen mekruh olur, yıkamak vaciptir. Bu miktardan fazla ise yıkamak farzdır. Bundan az ise yıkamak sünnettir.

  Sual: Erken işe gidiyorum. Sabah namazını imsakten önce kılmam caiz midir?
  CEVAP
  Hayır imsakten önce gece demektir. Geceleyin sabah namazı kılınmaz. Türkiye
  Gazetesinin takvimine göre imsakten 20 dk kadar sonra kılmak gerekir. Diğer takvimlerde ise imsak yazan vakitte kılınır.

  Sual: Namazları, namaz vakti girdiği gibi mi kılmalı yoksa bazı namazları geciktirmek mi iyidir? Ben,sabah ve akşam namazlarının hemen kılınması ancak ikindi ve yatsının biraz geciktirilmesi iyidir diye duymuştum.Bunun aslı nedir acaba?
  CEVAP
  Biraz geciktirmek demek, imamı azamın da bildirdiği vakte kadar geciktirmek
  iyi olur demektir. Kışın 36, yazın 72 dakika geç kılmak iyi olur.

  Sual: "Sabah güneşin doğmasına 10 dakika kala uyanan birisi, hemen abdest alıp sabah namazını kılsa. Sonra çamaşırında meni lekesi görse ve ihtilam olduğuna kanaat getirse"
  1- Bu şahıs sabah namazı borcundan kurtulmuş olur mu?
  CEVAP
  Yıkanır, kerahat vakti çıkınca namazını kaza eder.
  2- Farkında olmadan cünüp olarak namaz kıldığı için, haram işlemiş olur mu?
  CEVAP
  Bilmeyince günah olmaz. Eğer hiç farkına varmasa idi, namazı bile sahih olurdu. Allah gücümüzün yetmediği işleri emirleri teklif etmez.

  Sual: Sabah güneş doğmasına 7-8 dakika kala sabah namazına durdum. Namazı tamamlayınca güneşin doğmasına 1-2 dakika kalmıştı. Tesbih ve duayı güneş doğarken yapmakta mahzur var mı? Aynı şey ikindi için de başımıza gelse yani güneş batarken tesbih ve dua etmekte mahzur var mı?
  CEVAP
  Mahzuru yok.

  Sual: Sabahları servise yetişebilmek için sabah namazlarımı kılarken rükuda sübhanerabbiyelazım secdede sübhanerabbiyelala ve ettehiyyatuyu sadece birer defa okuyup selamlıyorum. Bunu servise yetişmek ve zaman kazanmak için. Fakat burada haliyle sünneti terk ediyoruz. Bu şekilde sabah namazlarını kılmam sakıncalı mıdır veya daha değişik altarnatifler varsa söyleyebilir misiniz?
  CEVAP
  Alternatifi biraz daha erken davranmaktır. Biz de servisle geliyoruz, ama sünnetleri terk etmiyoruz. Mecbur kalınınca bazı sünnetleri terk etmek günah olmaz
  3-Bazan işe dalarak ikindiyi kerahat vaktine sokuyoruz, o gün sadece ikindinin kazası yapılabilir mi? Akşam namazına 5 dk kalsa bile kılabilir miyiz?
  CEVAP
  Akşam namazına bir dakika kalsa da kılmanız farz olur, kılmamak haram olur.
  İkindinin kazası demek yanlış, edası olur.
  4-Kerahat vakitlerinde namaz kılmak, Kur'an okumak, tesbihat çekmek uygun mudur?
  CEVAP
  Kerahat vaktinde kaza da nafile de kılınmaz. Kuran okunur tesbihat çekilir.

  Sual: 1-İkindi namazından sonra kaza kılınır mı?
  CEVAP
  Nafile kılınmaz ama kaza kılınır. Akşama 40 dakika kalıncaya kadar.
  2-Sabah namazını güneş doğarken kılmak mekruh mu?
  CEVAP
  Mekruh olduğunu kim dedi? Güneş doğmaya başlayınca, hiç namaz sahih olmaz, kabul olmaz. Güneş doğduktan sonra 45-50 dakika hiç kılınmaz. Güneş doğana kadar kılmak gerekir.

  Sual: 1-Sabah namazının çıkmasına 1 dakika olduğunu düşünelim, 2 rekat farz namazı en çabuk şekilde sünneti kılmadan nasıl yetiştiririz? 1. ve 2. rekatlerde sadece besmele (fatiha ve zammı sure okumadan) çekerek ve tesbihleri sadece birer defa söyleyerek ve otururken de secde-i sehv yapsak namaz kabul olur mu?
  CEVAP
  Secdei sehv yapılmaz. Namazın sünnetleri terk edilir.

  3-Sabah namazına kalktığımızda vaktin girmesine çok az bir süre varsa, mesela namazı güneş doğmadan kılıp kılamamaya emin olmadığımız bir durumda iken ne yapmamız gerekir? Namazın ortasında güneş doğarsa o namazımız kabul olur mu?Yoksa kazasını mı yapmalıyız?
  CEVAP
  Namaz ortasında güneş doğarsa, işrak vakti girince kazası yapılır. Güneş doğmaya az bir zaman kalınca, sabahın sünneti kılınmaz. Abdest alırken uzuvlar bir kere yıkanır. Namazda sübhaneke ve salli barikler okunmaz. Tesbihler bir kere söylenir. Daha da kısaltılabilir. Çünkü namazı kazaya bırakmak haramdır, büyük günahtır.
  4-Mesela öğle namazını kılarken yarısında, ikindi ezanı okunursa, öğle namazını kılmaya devam edecek miyiz yoksa kazaya mı kalmış oluyor?
  CEVAP
  Ezanın okunması değil, vaktin girmesi esastır. Sabah namazı hariç, diğer namazların ortasında öteki vakit girse o namaz eda olarak sahihtir, kaza etmek gerekmez.

  3-Öğlen tehir edildikten sonra ancak namaz kılınacak vakit ikindinin mekruh vaktinde bulunabiliyorsa nasıl yapılmalı? Mekruh vakitte öğlen namazı tehir edilerek kılınmalı mı?
  CEVAP
  Mecbur kalınınca mekruh vakitte de olsa kılınır.

  Sual: Öğle vakti yatan, asrı evvelde uyansa, günaha girer mi?
  CEVAP
  Günaha girmez, sevabdan mahrum kalır.

  Sual: Yeni takvimlere göre imsak vakti, 10 ila 22 dakika kadar fark etmektedir. Ortalama 15 dakika kabul etmemiz uygun olur mu?
  CEVAP
  Hayır. 10 dk sonra ikinci kavle göre imsak olmaktadır. 20 dk sonra sabah namazı vakti girer.

  Sual: Kerahat vaktinde, ikindiyi yine cemaatle kılmak gerekir mi?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Yatsı gece yarısına kalsa, cemaatle mi kılmak evladır?
  CEVAP
  Evet

  Sual: İkindiyi asr-ı sanide kılan, yatsıyı da ışa-i sanide mi kılar?
  CEVAP
  Hayır. Ancak kılarsa efdal olur, iyi olur, ihtiyatlı olur.

  Sual: Sabah namazlarını kaçırıyorum. Ne yapmalıyım?
  CEVAP
  Şu 3 şeye mani olan her şeyi terk et, 3 şeye sarıl, namazları vaktinde kıl, haramlardan sakın, helal kazancı artır


 4. 20.Temmuz.2011, 21:32
  2
  Silent and lonely rains  Vakit çıkmadan iftitah tekbiri

  Sual: Namaz vakti çıkmadan ne kadar önce namaza başlanırsa, o namaz sahîh olur?
  CEVAP
  Vakit çıkmadan, iftitâh tekbîri alınca, namazı vaktinde kılmış olur. [Mâlikîde ve Şâfi'îde ise, bir rek'at kılınca o namaz vaktinde kılınmış olur. Bir rek'at kılınmadan başka vakit girerse, o namaz edâ değil, kazâ olur.]
  Sabah namazı kılarken, güneş doğmaya başlarsa, bu namaz sahîh olmaz. İkindiyi kılarken güneş batarsa, bu namaz sahîh olur.

  Sual: Bazı arkadaşlar ikindinin kerahat vakti girince, ikindi kılınmaz diyorlar. Ben de kılınır diyorum. Arkadaşları ikna edebilmem için önereceğiniz bir kaynak var mıdır?
  CEVAP
  Akşama bir dakika kala da kılınır. Namazı özürsüz kazaya bırakmak büyük haramdır. Bütün kitaplarda ikindi namazın vakti, öğle bitip akşam başlayıncaya kadardır. Akşam, yatsı başlayıncaya kadardır. Sabah güneş doğuncaya kadardır. Öğle ikindi başlayıncaya kadardır. Kılınmaz diyenin kitap ismı vermesi gerekir. Bütün kitaplar böyle olduğunu bildiriyor.
  Sual: 1-Özür sebebiyle ikindi namazına akşam ezanına 10-15 dakika kala kılmak zorunda kaldığımızda sadece farzını mı kılmak gerekir?
  CEVAP
  Elbette sünnet kılınmaz, o vakitte sünnet kılınması mekruh olur. Bir an önce farzını kılmak gerekir.
  2-Güneşin batma saatlerinde namaz kılmak mekruh mudur? Güneşin batma saatlerinden kasıt nedir tam olarak?
  CEVAP
  Özürsüz, ikindiyi akşama 40 dakika kalınca kılmak mekruh olur. Fakat akşama bir dakika kalsa bile ikindiyi hemen kılmalı, çünkü namazı kazaya bırakmak haramdır. Güneşin batma saatleri akşama 40 dakika kalınca başlar. Kaza da kılınmaz nafile de kılınmaz, sünnet de kılınmaz. Bir tek o günün ikindisi kılınır.

  Sual: Sabah namazını kılarken üstümüze güneş doğsa kerahat vaktinden sonra kaza ederiz. İkindiyi kılarken güneş batsa namaz sahih olur. 3 kerahat vakti hariç her zaman kaza kılınır. Akşam okunana kadar ikindi kılınabilir vakit geçmez. Bu bilgiler de yanlışlık var mı?
  CEVAP
  Doğrudur, yanlış değil.

  Sual: Sabah bazan geç kalkıyoruz, güneş doğmak üzere oluyor. Bu durumda aceleyle sabah namazının farzını kılıyoruz sonra baktığımızda 3-5 dakika daha vakit olduğunu görüyoruz. Bu durumda sabahın sünnetini kılmalı mıyız yoksa daha sonra kaza mı etmeliyiz?
  CEVAP
  Her ikisi de, değildir. Yani sabahın farzından sonra vakit çok olsa da artık sünnet kılınmaz, kazası da yapılmaz.


  Sual: 1-Bir kimse örneğin öğle namazını geciktirse ve takvime istinaden 10 dakika kala namazının farzını kılsa, tam bu esnada camiden ezan okunduğunu duysa bu namazın hali ne olur?
  CEVAP
  Bir dakika kala da namaza başlansa o namaz sahih olur.
  2- Yine vaktin bitmesine az vakit kala, abdesti olan ama haceti gelen biri, namazı kaçırma tehlikesi var ise bu namazı bu halde kılmalı mıdır?
  CEVAP
  Evet hemen kılmalıdır. Çünkü namazı kazaya bırakmak haramdır, büyük günahtır. Sıkışık olsa da kılmalıdır.
  3- İkinci sorunun devamı olarak, namaz bittiğinde çamaşırında bir damla görmesi halinde namazı kabul olur mu?
  CEVAP
  Bir damla dediğiniz idrar ise necaset yönünden namaz sahih olur. Ama namazdan önce damla çıkıp abdestiniz bozulmuşsa, abdestsiz namaz olmaz. Kan damlası ise yine necaset yönünden sahih olur. Fakat yeni başlamış hayz kanı ise hayz olduğu için namaz kılınmaz.

  Sual: Ne kadar idrar bulaşırsa onunla namaz kılınmaz?
  CEVAP
  İdrar gibi sıvı necasetlerde, açık el ayasındaki suyun yüzü genişliği kadar bir satıhta necaset bulunursa, namaz kılmak tahrimen mekruh olur, yıkamak vaciptir. Bu miktardan fazla ise yıkamak farzdır. Bundan az ise yıkamak sünnettir.

  Sual: Erken işe gidiyorum. Sabah namazını imsakten önce kılmam caiz midir?
  CEVAP
  Hayır imsakten önce gece demektir. Geceleyin sabah namazı kılınmaz. Türkiye
  Gazetesinin takvimine göre imsakten 20 dk kadar sonra kılmak gerekir. Diğer takvimlerde ise imsak yazan vakitte kılınır.

  Sual: Namazları, namaz vakti girdiği gibi mi kılmalı yoksa bazı namazları geciktirmek mi iyidir? Ben,sabah ve akşam namazlarının hemen kılınması ancak ikindi ve yatsının biraz geciktirilmesi iyidir diye duymuştum.Bunun aslı nedir acaba?
  CEVAP
  Biraz geciktirmek demek, imamı azamın da bildirdiği vakte kadar geciktirmek
  iyi olur demektir. Kışın 36, yazın 72 dakika geç kılmak iyi olur.

  Sual: "Sabah güneşin doğmasına 10 dakika kala uyanan birisi, hemen abdest alıp sabah namazını kılsa. Sonra çamaşırında meni lekesi görse ve ihtilam olduğuna kanaat getirse"
  1- Bu şahıs sabah namazı borcundan kurtulmuş olur mu?
  CEVAP
  Yıkanır, kerahat vakti çıkınca namazını kaza eder.
  2- Farkında olmadan cünüp olarak namaz kıldığı için, haram işlemiş olur mu?
  CEVAP
  Bilmeyince günah olmaz. Eğer hiç farkına varmasa idi, namazı bile sahih olurdu. Allah gücümüzün yetmediği işleri emirleri teklif etmez.

  Sual: Sabah güneş doğmasına 7-8 dakika kala sabah namazına durdum. Namazı tamamlayınca güneşin doğmasına 1-2 dakika kalmıştı. Tesbih ve duayı güneş doğarken yapmakta mahzur var mı? Aynı şey ikindi için de başımıza gelse yani güneş batarken tesbih ve dua etmekte mahzur var mı?
  CEVAP
  Mahzuru yok.

  Sual: Sabahları servise yetişebilmek için sabah namazlarımı kılarken rükuda sübhanerabbiyelazım secdede sübhanerabbiyelala ve ettehiyyatuyu sadece birer defa okuyup selamlıyorum. Bunu servise yetişmek ve zaman kazanmak için. Fakat burada haliyle sünneti terk ediyoruz. Bu şekilde sabah namazlarını kılmam sakıncalı mıdır veya daha değişik altarnatifler varsa söyleyebilir misiniz?
  CEVAP
  Alternatifi biraz daha erken davranmaktır. Biz de servisle geliyoruz, ama sünnetleri terk etmiyoruz. Mecbur kalınınca bazı sünnetleri terk etmek günah olmaz
  3-Bazan işe dalarak ikindiyi kerahat vaktine sokuyoruz, o gün sadece ikindinin kazası yapılabilir mi? Akşam namazına 5 dk kalsa bile kılabilir miyiz?
  CEVAP
  Akşam namazına bir dakika kalsa da kılmanız farz olur, kılmamak haram olur.
  İkindinin kazası demek yanlış, edası olur.
  4-Kerahat vakitlerinde namaz kılmak, Kur'an okumak, tesbihat çekmek uygun mudur?
  CEVAP
  Kerahat vaktinde kaza da nafile de kılınmaz. Kuran okunur tesbihat çekilir.

  Sual: 1-İkindi namazından sonra kaza kılınır mı?
  CEVAP
  Nafile kılınmaz ama kaza kılınır. Akşama 40 dakika kalıncaya kadar.
  2-Sabah namazını güneş doğarken kılmak mekruh mu?
  CEVAP
  Mekruh olduğunu kim dedi? Güneş doğmaya başlayınca, hiç namaz sahih olmaz, kabul olmaz. Güneş doğduktan sonra 45-50 dakika hiç kılınmaz. Güneş doğana kadar kılmak gerekir.

  Sual: 1-Sabah namazının çıkmasına 1 dakika olduğunu düşünelim, 2 rekat farz namazı en çabuk şekilde sünneti kılmadan nasıl yetiştiririz? 1. ve 2. rekatlerde sadece besmele (fatiha ve zammı sure okumadan) çekerek ve tesbihleri sadece birer defa söyleyerek ve otururken de secde-i sehv yapsak namaz kabul olur mu?
  CEVAP
  Secdei sehv yapılmaz. Namazın sünnetleri terk edilir.

  3-Sabah namazına kalktığımızda vaktin girmesine çok az bir süre varsa, mesela namazı güneş doğmadan kılıp kılamamaya emin olmadığımız bir durumda iken ne yapmamız gerekir? Namazın ortasında güneş doğarsa o namazımız kabul olur mu?Yoksa kazasını mı yapmalıyız?
  CEVAP
  Namaz ortasında güneş doğarsa, işrak vakti girince kazası yapılır. Güneş doğmaya az bir zaman kalınca, sabahın sünneti kılınmaz. Abdest alırken uzuvlar bir kere yıkanır. Namazda sübhaneke ve salli barikler okunmaz. Tesbihler bir kere söylenir. Daha da kısaltılabilir. Çünkü namazı kazaya bırakmak haramdır, büyük günahtır.
  4-Mesela öğle namazını kılarken yarısında, ikindi ezanı okunursa, öğle namazını kılmaya devam edecek miyiz yoksa kazaya mı kalmış oluyor?
  CEVAP
  Ezanın okunması değil, vaktin girmesi esastır. Sabah namazı hariç, diğer namazların ortasında öteki vakit girse o namaz eda olarak sahihtir, kaza etmek gerekmez.

  3-Öğlen tehir edildikten sonra ancak namaz kılınacak vakit ikindinin mekruh vaktinde bulunabiliyorsa nasıl yapılmalı? Mekruh vakitte öğlen namazı tehir edilerek kılınmalı mı?
  CEVAP
  Mecbur kalınınca mekruh vakitte de olsa kılınır.

  Sual: Öğle vakti yatan, asrı evvelde uyansa, günaha girer mi?
  CEVAP
  Günaha girmez, sevabdan mahrum kalır.

  Sual: Yeni takvimlere göre imsak vakti, 10 ila 22 dakika kadar fark etmektedir. Ortalama 15 dakika kabul etmemiz uygun olur mu?
  CEVAP
  Hayır. 10 dk sonra ikinci kavle göre imsak olmaktadır. 20 dk sonra sabah namazı vakti girer.

  Sual: Kerahat vaktinde, ikindiyi yine cemaatle kılmak gerekir mi?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Yatsı gece yarısına kalsa, cemaatle mi kılmak evladır?
  CEVAP
  Evet

  Sual: İkindiyi asr-ı sanide kılan, yatsıyı da ışa-i sanide mi kılar?
  CEVAP
  Hayır. Ancak kılarsa efdal olur, iyi olur, ihtiyatlı olur.

  Sual: Sabah namazlarını kaçırıyorum. Ne yapmalıyım?
  CEVAP
  Şu 3 şeye mani olan her şeyi terk et, 3 şeye sarıl, namazları vaktinde kıl, haramlardan sakın, helal kazancı artır
+ Yorum Gönder