+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Akika kurbanı ne zamana kadar ertelenebilir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Akika kurbanı ne zamana kadar ertelenebilir?

  Sual: eselamun aleykum, benin sorum 9 aylık oğlum var ve üzgün olarak soruyorum henüz Akika kurbanı ve saçını kesmedik bu durumu ne zamana kadar erteleyebiliriz en kısa zamanda kesmeyi düşünüyoruz Allah'ın izniyle, şimdiden teşekürler. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Akika kurbanı ne zamana kadar ertelenebilir?


  Reklam  Cevap:
  ve üzgün olarak soruyorum henüz Akika kurbanı ve saçını kesmedik bu durumu ne zamana kadar erteleyebiliriz en kısa zamanda kesmeyi düşünüyoruz Allah'ın izniyle,


  Akika kurbanı nedir,nezaman kesilir?

  Yeni doğan çocuğun ilk günlerinde Cenab-ı Hakk'a bir şükran nişanesi olarak kesilen kurbana "akîka kurbanı" adı verilmiştir.
  Esasen akîka yeni doğan çocuğun başındaki ana tüyünün adıdır. Akîka kurbanı Hanefî mezhebinde mübahtır. Ama böyle şükür niyetiyle yapılan bir mübah, kurbiyete (Allah'a yakınlığa) dönüşmektedir. Zira niyet, âdetleri ibadete, mübahları da taate yani yapılmasından dolayı sevap kazanılan bir amele çevirir. Böylelikle de akika kurbanı nafile bir ibadet olmaktadır. Akika kurbanı kesmek diğer mezheplerde sünnet; Zahiriyye mezhebinde ise vaciptir.
  Peygamberimiz (sas), torunları Hasan ve Hüseyin için birer koçu akika kurbanı olarak kesmiş ve ümmetine de yeni doğan kız ve erkek çocukları için kesmelerini tavsiye etmiştir.

  Peygamberimiz (sas)'in bu şekildeki uygulama ve tavsiyesini dini bir gereklilik olarak değil de, doğum gibi bir mutlu olayın yakın çevreye duyurulması, sevincin onlarla paylaşılması, böylelikle toplum fertleri arasında dayanışma ve kaynaşmanın temin ve tesisi yönünde tedbir ve örnekler (sünnet, nafile ibadet) olarak anlamak daha doğru olur.
  Akika kurbanını çocuğun doğumunun yedinci günü kesmek müstehaptır.

  Bununla birlikte doğumundan itibaren buluğ çağına kadar kesilebilir. Aynı günde çocuğa isim verilmesi, saçının kesilerek ağırlığınca altın veya gümüşün tasadduk edilmesi ve isminin konulması tavsiye edilmiştir.

  Kurban olmaya elverişli her hayvan akîka kurbanı olarak kesilebilir. Kesilen bu kurbanın etinden kurban sahibi ve aile fertleri yakın dostları yiyebileceği gibi tasadduk da edilebilir.

  Peygamberimiz (sas) bu kurbanın kesilmesi sırasında bir örf olarak başa kan sürülmesi âdetini yasaklamıştır.
  İmam Şafiî ve Ahmed b. Hanbel'e göre akîka kurbanının kemikleri, çocuğun sağlık ve selâmetine bir hayır dileği olsun diye, kırılmayıp yalnız ek yerlerinden ayrılır ve öylece pişirilmesi güzel bir davranıştır. Diğer mezhep imamlarına göre ise çocuğun mütevazı olmasına ve kötü huylardan korunmuş olmasına bir işaret olsun diye kemiklerin kırılması müstahab görülmüştür. Anlaşılan niyete göre değişmektedir.

 3. Yakut
  mumine.com
  Peygamberimiz (sas) bu kurbanın kesilmesi sırasında bir örf olarak başa kan sürülmesi âdetini yasaklamıştır

  amcamlar kurban keserken hep başlarına karı sürerler bunu öğrendiğim iyi oldu uyarırım inşAllah Allah razı olsun desert rose bacım

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Allah razı olsun desert rose bacım
  amin değerli kardeşim Rabbim senden
  de razı olsun hatta ecmain olsun

+ Yorum Gönder
akika kurbanı kaç yaşına kadar kesilir