+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Cenaze yıkasma hakında olacak bu konuda kurs görücem ama siiznde yardımlarınızla ve bilgilerınızle buradan bilgilenmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cenaze yıkasma hakında olacak bu konuda kurs görücem ama siiznde yardımlarınızla ve bilgilerınızle buradan bilgilenmek

  Sual: selamun aleyküm benim sorum cenaze yıkasma hakında olacak bu konuda kurs görücem ama siiznde yardımlarınızla ve bilgilerınızle buradan bilgilenmek ısterım eyer yardımcı olursanız çok memnun olurum saygılarımla ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: cenaze yıkasma hakında olacak bu konuda kurs görücem ama siiznde yardımlarınızla ve bilgiler


  Reklam  Cevap: Meyyit, yani yıkanıp kefenlendikten sonra tabuta konmuş ölü. Ölüm belli olunca acele etmek ve cenaze hizmetlerini çabuk yapmak sünnettir. Ölüm alameti; sertleşme, soğumak ve kokmaktır. Öldüğü anlaşılınca gözler açıksa kapanır, çene bağlanır. Soğumadan önce el parmakları, dirsekler, dizler açılıp, kapanarak düz hale getirilir. Böylece yıkaması ve kefene sarması kolay olur. Ölü soğumadan önce, elbiseleri çıkarılıp geniş, hafif bir çarşaf ile örtülür. Karnı üzerine çarşaf altına veya üstüne ağır bir şey konulur ki, şişmeyi önler.

  Müslüman ölüyü yıkamak, kefenlemek ve cenaze namazını kılmak farz-ı kifayedir.Yani lüzumu kadar kimse tarafından yapılınca başkalarına farz olmaz.

  Cenazeyi yıkamada ve kefenlemede usul şöyledir: Cenaze örtülü olarak tütsülenmiş serir üzerine, sırt üstü veya kolay olan şekilde yatırılır. Serir üzerinde Kıble’ye karşı yatırmak sünnettir. Göbek ile diz arası örtülü olarak yıkanır. Yıkandıktan sonra, teneşir üzerinde bezle kurulanır. Daha sonra kefenlenir. Erkeğin kefeni üç parça olması sünnettir. Yani izar (baştan ayağa kadar genişliği bir metreden fazla bez), kamis (entari gibi uzun gömlek), lifafe (baştan ve ayaklardan aşırı uzunlukta ve daha geniş olup, baş üstünden ve ayak altından uçları büzülüp bağlanır). Kadının kefeni de beş parça olmak sünnettir.

+ Yorum Gönder