+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hicri takvimi kim bulmuştur Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hicri takvimi kim bulmuştur


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: hicri takvimi kim bulmuştur


  Reklam  Cevap: Hicri Takvim Hz. Muhammed (sav)'in Mekke'den Medine'ye hicretini başlangıç kabul eden ve ayın dünya çevresinde dolanımını esas alan bir takvim sistemidir. Hicri Takvim; Hicri Şemsi ve Hicri Kameri Takvim olmak üzere ikiye ayrılır:

  Hz. Peygamber, Safer ayının 27.günü Hz. Ebubekir ile birlikte Medine'ye hicret etmek üzere Mekke'den ayrılmış, 4 gece Sevr Mağarası'nda kalmış. 1 Rebiülevvel Pazartesi günü Sevr Mağarasından Medine'ye doğru yola çıkmışlardır. 8 Rebiülevvel / 20 Eylül 622 Pazartesi günü Kuba köyüne gelmiş. Burada Kuba Mescidi'ni inşa etmiş ve 12 Rebiülevvel Cuma günü Medine'ye doğru hareket etmişlerdir.

  Hicrî Şemsi Takvime Türkiye'de Rumî Takvim de denir. Hz. Peygamberin Kabe'ye geliş günü olan miladi 20 Eylül 622 tarihini, Hicri sene başlangıcı olarak kabul eden, Arapça'da güneş anlamına gelen Şems kelimesinden de anlaşılacağı üzere, dünyanın güneş etrafındaki dolanımını esas alan bir takvimdir.

  Hz. Ömer zamanında Hicretin 17. yılında alınan bir kararla Hicretin olduğu sene Hicri Takvimin 1. yılı ve o yılın Muharrem ayı da Hicri Kameri takvimin yılbaşısı kabul edilmek suretiyle, o yıl 1 Muharrem'in rastladığı 16 Temmuz 622 tarihi de Hicri Kameri Takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Uygulamada Hicri Takvim olarak bu bilinmektedir

 3. Misafir
  hocam hicri takvimi bulan yani bulan mısırlılar mı :/

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Kısaca hicri takvimi bulan Hz. Ömer'dir.

+ Yorum Gönder
hicri takvimi kim buldu,  hicri takvim kim buldu,  hicri takvimi kim bulmuştur,  takvimi kim buldu,  hicri takvimi kimler kullanmıştır,  takvimi kim bulmuştur,  hicri takvimi kim yaptı