+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İntihar eder kişi için mevlüt okutmak caizmidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İntihar eder kişi için mevlüt okutmak caizmidir?

  Sual: benim kaynım ceza evinde kendini astı ve ben onun icin mevlüt okutmak isdiyorum bir sakıncası olurmu niye böyle birşey soruyorum cünkü kendi cannına kıyan kişi bu dünyasınıda ahiretinide mahveder o bakımdan soruyorum okud sam günaha girermiyim?beni aydın ladırsanız sevinirim hocam şimdiden teşekkürler. ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: İntihar eder kişi için mevlüt okutmak caizmidir?


  Reklam  Cevap: İnsanın kendi canına kıyması, şu veya bu sebepten dolayı intihar etmesi ne aklen, ne dinen hiçbir şekilde meşru karşılanmaz, caiz görülmez. Çünkü, böyle bir teşebbüste bulunan kişi, herşeyden önce Allah tarafından kendisine emanet edilen hayat nimetine tecavüz etmiş, büyük bir vebal altına girmiş olur.

  Ayrıca böyle bir insan Müslümanların gözünde iyi olarak anılmaz, hakkında iyi düşünülmez. Büyük bir günaha girdiği için âhirette de Cehennem azabını hak eder.1 Bununla beraber cenabı hak dilerse bu kulunu affedebilir.

  Peygamber Efendimiz (a.s.m.) pekçok hadis-i şeriflerinde kendi canına kıyan kimselerin büyük bir günaha girdiklerini, Cehennem azabına uğrayacaklarını bildirmiştir. Zaten toplumda gördüğümüz kadarıyla bu çeşit bir duruma düşen kimse, genellikle dini ve mânevi yönden zayıf olanlardır.

  İntihar etmek her ne kadar büyük bir günah ise de; intihar eden küfre girmez, kâfir olmaz. Çünkü, ancak iman esaslarından birisini inkâr etmiş olması kişiyi imansız eder. Bunun için, diğer Müslümanlar gibi cenaze namazı kılınır. Başta İmam-ı Âzam ve İmam-ı Muhammed olmak üzere İslâm âlimlerinin ekserisinin görüşü bu şekildedir. İster kazâen, yani elinde olmadan olsun, isterse kasdi olarak olsun cenaze namazı kılınır.

  Ancak İmam Ebû Yusuf, "Hata veya şiddetli bir ağrıdan kurtulmak maksadıyla olmadıkça kendi canına kıyan kimsenin üzerine cenaze namazı kılınmaz" demektedir. Fakat, cumhur-u ulemânın görüşü, intihar eden kimsenin namazının kılınacağı şeklindedir.2

  1 Müslim, İman: 175.
  2 el-Feteva'l-Hindiyye, 1:163.


+ Yorum Gönder