+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kürtajdan sonra gelen kan nifasmıdır namaza engelmidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kürtajdan sonra gelen kan nifasmıdır namaza engelmidir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: kürtajdan sonra gelen kan nifasmıdır namaza engelmidir?


  Reklam  Cevap: Düşüğün herhangi bir uzvu, mesela parmağı, tırnağı belli ise, bütün çocuk doğurmuş gibi olur. Gelen kan nifas olur. Eğer hiç bir yeri belli değilse, nifas olmaz. Fakat üç gün veya daha fazla akarsa, hayz olur. Eğer hayzdan kesileli 15 gün veya daha fazla olmuşsa böyledir. Eğer üç günden eksik kesilir ise veya daha hayz kesileli 15 gün olmamış ise, hayz değildir. Burun kanı gibidir. Namazını kılar ve orucunu tutar.

  İki âdet arasında en az 15 gün temizlik hâli olur. Kan, en az 15 günlük temizlikten sonra gelip 3 günden önce kesildiğinde, namaz vaktinin sonu yaklaşıncaya kadar bekler. Sonra gusletmeden yalnızca abdest alıp, o namazı kılar ve önce kılmadıklarını kaza eder. O namazı kıldıktan sonra kan yine gelirse, namaz kılmaz. Yine kesilirse vaktin sonuna doğru abdest alıp, o namazı kılar ve kılmadıklarını kaza eder. 3 gün tamam oluncaya kadar böyle yapar. Üç gün kan gelip, normal âdet süresinden önce kesildiğinde, namaz vakti sonuna kadar bekler, kan görmezse gusledip, o namazı kılar. Kılmadıklarını kaza etmez. Normal âdet zamanı geçinceye kadar bekler.


+ Yorum Gönder
kürtaj sonrası gusül,  kürtajdan sonra gusul abdesti,  kürtajdan sonraki kan namaza engelmi