+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Anne, baba, bayrak, silah, kuran üzerine yemin etmek haram mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Anne, baba, bayrak, silah, kuran üzerine yemin etmek haram mıdır?

  Sual: S.a. yemin etmek ile ilgili aklıma bir soru takıldı. Allah'tan gayrısına yemin etmek haramdır diye duydum. Mesela anne, baba, bayrak, silah, kuran üzerine yemin etmek haram mıdır? Cevaplarsanız sevinirim.. ? 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Anne, baba, bayrak, silah, kuran üzerine yemin etmek haram mıdır?


  Reklam  Cevap: Başkasının adına yemin etme

  Müslüman yemin ederken bazı hususları gözönünde bulundurması gerekir. Tâ ki, bir hatâya düşmesin, vebal altına girmesin.

  Yemin sâdece Allah adına yapılır. Meselâ “Vallahi, Billahi, Tallahi” gibi. Veya “Rahman’a yemin olsun, Rahim’e yemin olsun” şeklinde. Ya da “Kudret-i İlâhiyeye,” “İzzet-i İlâhiyeye yemin olsun” gibi.
  Başkaları adına, meselâ Peygamberimize (a.s.m.) ve Kâbe’ye yemin edilemez. Yine, “Babamın başı için, çocuğumun başı için,” “Oğlumun ölüsünü göreyim” şeklinde yaratılmış birinin başına veya hayatına yemin etmek de câiz değildir.

  Nitekim Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bir hadislerinde bu gerçeği şöyle beyan buyururlar:
  “Babalarınıza, annelerinize ve putlara yemin etmeyiniz. Allah’tan başkasına yemin etmeyin, Allah’a da ancak yemininizde doğru olduğunuz zaman yemin ediniz.”2
  ebu davud

+ Yorum Gönder
anne baba üzerine yemin etmek,  anne üzerine yemin etmek,  annenin üzerine yemin etmek,  anne baba üstüne yemin etmek