+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden 6. Fetva'da, kendisiyle gerdege girdigi karisi olmus olsa, yine haram midir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  6. Fetva'da, kendisiyle gerdege girdigi karisi olmus olsa, yine haram midir

  Sual: Asagidaki fetvada "kendisiyle gerdeğe gridiği karısı" olmus olsa yine haram midir?

  6 - Ali Efendi Fetvalarından: "Kendisiyle gerdeğe gridiği karısının, diğer kocasından olmuş oğlunun kızı ile evlenmek caiz olmaz" (HEc 1/33)

  Açıklama: Böyle bir evlilik caiz olmaz Çünkü bu kız üvey oğlu yolu ile torun mevkiinde bulunmaktadır Bu itibarla hürmet-i müsahare yoluyla kendisiyle evlenmek haramdır ? 2. @mir
  âb ü kil

  Cevap: 6. Fetva'da, kendisiyle gerdege girdigi karisi olmus olsa, yine haram midir


  Reklam  Cevap: kişinin karısının yaşıyor ya da ölmüş olması
  çocuğuyla ya da torunu ile evlenmesini sağlamaz

  kadın gerdek odasında daha gerdeğe girme işlemi başlamadan öldü ise
  durumu bilemem
  size sadece şu ayeti ve hadisleri kopyalayabilirim
  4-Nisa Suresi-23- Sizlere, analarınız, kızlarınız, kızkardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, kardeşlerinizin kızları, kızkardeşlerinizin kızları, sizi emziren süt anneleriniz, süt kardeşleriniz, karılarınızın anneleri, kendileriyle gerdeğe girdiğiniz kadınlarınızin yanınızda kalan üvey kızlarınız ki onlarla gerdeğe girmemişseniz size bir engel yoktur, öz oğullarınızın eşleri ve iki kız kardeşi bir arada almak suretiyle evlenmek, -geçmişte olanlar artık geçmiştir- size haram kılındı. Doğrusu Allah bağışlar ve merhamet eder.

  Peygamber şöyle buyurmuştur: "Bir kadının fercine ve onun kızınınkine bakan adama Allah, (rahmet nazarı ile") bakmaz."
  "Allah, bir kadının örtüsünü açan, aynı şekilde onunda kızının örtüsünü açan kimseye (rahmet nazarıyla) bakmaz." hadislerin senedlerini ne yazık ki bilmiyorum.
  Çok lazımsa araştırmaya çalışırım

+ Yorum Gönder